Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
antti

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: antti » 10 kwie 2019, 14:07

Ja z mojej strony chciałbym podziękować Tobie Rastignac za ten wątek, który dał mi sporo do myślenia na temat sposobu inwestycji w ogóle. Wydaję mi się, że długoterminowe inwestowanie dywidendowe jest idealnym sposobem dla mnie - mniej stresujace, bez ciągłego siedzenia przed komputerem, itp. Na początek jako nowicjusz myślę, że cześć środków zainwestuje w SPDR S&P Global Divide Aristocrats UCITS ETF dla większej dywersyfikacji a za resztę kupię akcje różnych spółek.
Jeszcze raz dzieki.

rufi01
Stały bywalec

Post autor: rufi01 » 10 kwie 2019, 19:30

Dywidendowy pisze:
09 kwie 2019, 21:15
Odpowiadając i Tobie i po częsci Rastignac - to nie tak, że przyszedłem tu po złoty środek i rozwiązanie. Miałem już epizod z dywidendami. Tylko człowiek był niedoświadczony i... korzystał z Inwestora Online WBK i nie miałe kasy na miesięczne wpłaty. Pamiętam, że raz walutę tam nawet wymieniłem, także tego... Lekcja była sroga.

na początek zanim rozeznasz się w temacie najlepszym wyjściem dla Ciebie byłoby kupowanie ETF'ów na całe indeksy lub branże, jest tego cała masa tylko, że - ETF'ów z USA nie kupisz u europejskiego brokera, a comiesięczne przelewy do USA kwoty około 100 USD nie mają sensu ze względu na koszty

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 10 kwie 2019, 20:42

antti pisze:
10 kwie 2019, 14:07
Ja z mojej strony chciałbym podziękować Tobie Rastignac za ten wątek, który dał mi sporo do myślenia na temat sposobu inwestycji w ogóle.
Dzięki, miło słyszeć, że nie piszę tego tylko dla siebie.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 10 kwie 2019, 21:00

rufi01 pisze:
10 kwie 2019, 19:30
Dywidendowy pisze:
09 kwie 2019, 21:15
Odpowiadając i Tobie i po częsci Rastignac - to nie tak, że przyszedłem tu po złoty środek i rozwiązanie. Miałem już epizod z dywidendami. Tylko człowiek był niedoświadczony i... korzystał z Inwestora Online WBK i nie miałe kasy na miesięczne wpłaty. Pamiętam, że raz walutę tam nawet wymieniłem, także tego... Lekcja była sroga.

na początek zanim rozeznasz się w temacie najlepszym wyjściem dla Ciebie byłoby kupowanie ETF'ów na całe indeksy lub branże, jest tego cała masa tylko, że - ETF'ów z USA nie kupisz u europejskiego brokera, a comiesięczne przelewy do USA kwoty około 100 USD nie mają sensu ze względu na koszty

Idealne byłyby nawet ETfy z dywidendą ;)

Chyba pójdę w IB. Tomek zdaje sie pisał, że mają konto w City więc można tam PLN wysłać. Plus Alior Kantor powinien mi USD wysłać za darmioszkę jak u nich wymienię.

Mam teraz trochę roboty więc tylko wieczorami mam czas zgłębiać temat. NIe wiem sam czy iść w ETFy czy jednak zbudować sobie portfel arystokratów. Trzeba poczytać, a po całym dniu czytania wieczorem czasem nie mam chęci na czytanie ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 10 kwie 2019, 23:14

Dywidendowy pisze:
10 kwie 2019, 21:00
Mam teraz trochę roboty więc tylko wieczorami mam czas zgłębiać temat. NIe wiem sam czy iść w ETFy czy jednak zbudować sobie portfel arystokratów. Trzeba poczytać, a po całym dniu czytania wieczorem czasem nie mam chęci na czytanie ;)
Jedno nie wyklucza drugiego. Można mieć w portfelu i spółki dywidendowe i ETFy i obligacje i co tam jeszcze chcesz. Ważne, żeby to miało sens z osobna, jak i w całości.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 11 kwie 2019, 11:47

ETF mają fajne to, że mają w środku często dobre spółki dywidendowe i nie musisz poświęcać czasu na śledzenie.
Z drugiej strony akcje pojedynczych spółek mają większe możliwości spadu lub mega wzrostu. Po następne nikt Ci nie ingeruje w portfel jak w ETF emitent może zmienić zawartość i Twoje ulubione akcje wylecą bądź zmniejszą udział.
Moim zdaniem na pierwszym miejscu to inwestowanie w akcje trudniejsze albo to Ty trzymasz bata.
ETF dla kogoś kto się mniej zna i nie chce marnować czasu na śledzenie i analizowanie raportów.
Oczywiście Akcje + ETFy też jak najbardziej.

mah

Post autor: mah » 11 kwie 2019, 12:45

A rozważał ktoś bądź już inwestuje w akcje w ramach IKE/IKZE? Oczywiście jako część całościowego portfela, ponieważ IKE/IKZE mają roczne limity wpłat... ale to zawsze trochę oszczędzone na podatku.

Awatar użytkownika
Tomek
Gone away
Kontakt:

Post autor: Tomek » 11 kwie 2019, 12:56

Tak, ja u siebie i u żony mam na full wypełniony portfel IKE w mBanku. Tam jest dostęp do najbardziej płynnych akcji z NYSE i NASDAQ, więc długoterminowo czemu nie, skoro można w prosty sposób zaoszczędzić 19% :) Nawet kiedyś wspominałem o tym na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/ike-mbank/

mah

Post autor: mah » 11 kwie 2019, 13:26

Tomek pisze:
11 kwie 2019, 12:56
Nawet kiedyś wspominałem o tym na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/ike-mbank/

Przed chwilą przeczytałem i napisałeś, że nie ma dostępu do ETF-ów a jak to jest dzisiaj bo artykuł jest z 2017 r.?

PS chodzi oczywiście o "europejskie" etf-y.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 11 kwie 2019, 14:32

mbank nigdy nie miał dostępu do ETF i nie będzie raczej miał. Fajnie, że można, ale wady też są, wysokie prowizje, nie wiem jak jest z dywidendą z UK nie zabierają podatku ale już z Niemiec nie wiem czy nie pobierają, ale to już ktoś z kontem musi się wypowiedzieć. To kup i trzymaj tutaj działa. Jeszcze dochodzą waluty różne przy kupnie i sprzedaży.

mah

Post autor: mah » 11 kwie 2019, 14:59

sebo pisze:
11 kwie 2019, 14:32
mbank nigdy nie miał dostępu do ETF i nie będzie raczej miał.

Na ich stronie jest co innego ;)
https://www.mdm.pl/ui-pub/site/oferta_i ... f_i_adrgdr

Skontaktowałem się z DM BOŚ i w ramach ich IKE / IKZE można inwestować tylko na GPW łącznie z czterema ETF-ami tam notowanymi.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 11 kwie 2019, 15:05

Mogli dodać ETF europejskie zawsze to kasa. Zaraz przeczytam.
Mi chodziło o ETF z NYSE jak akcje.

Tak są europejskie teraz sprawdziłem, nie wiem jaki ruch jest na nich, więc niech ktoś się wypowie są w UK i Niemieckich giełdach z tego co widzę.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator

Post autor: Besso » 11 kwie 2019, 15:57

mah pisze:
11 kwie 2019, 13:26
Tomek pisze:
11 kwie 2019, 12:56
Nawet kiedyś wspominałem o tym na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/ike-mbank/

Przed chwilą przeczytałem i napisałeś, że nie ma dostępu do ETF-ów a jak to jest dzisiaj bo artykuł jest z 2017 r.?

PS chodzi oczywiście o "europejskie" etf-y.

https://www.mdm.pl/ds-server/34459?ticketSource=ui-pub
Niestety na końcu wykazu instrumentów jest informacja: "1) Instrumenty typu ETF nie są dostępne na rachunkach IKE / IKZE"
Lipton. Kupiłbym chętnie ETF-a na S&P 500 na IKE i zapomniał o istnieniu konta (uprzednio ustawiając sobie przypomnienie w kalendarzu na 11.04.2059r. oczywiście)

Poszukam w weekend, czy są konta IKE w innych instytucjach, które umożliwiają inwestowanie w ETF-y. Dam znać, jak coś znajdę.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 11 kwie 2019, 16:48

Ja tam wzmianki żadnej nie widzę.
https://www.mdm.pl/ds-server/33906?ticketSource=ui-pub

kuba
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: kuba » 11 kwie 2019, 20:17

Besso pisze:
11 kwie 2019, 15:57
Kupiłbym chętnie ETF-a na S&P 500 na IKE

To akurat możesz zrobić, pod warunkiem, że kupisz Lyxor ETF S&P500 (ETFSP500, notowane w PLN), czyli jeden z ETFów notowanych na GPW. Z tego co się orientuję, nie ma żadnego konta IKE/IKZE które daje możliwosć inwestowania w ETFy zagraniczne.

ODPOWIEDZ