Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 25 lip 2019, 22:30

Wcale się nie dziwię. Po ostatnim kwartale spodziewałem się tutaj kolejnych złych wieści, ale na szczęście nie postawiłem na to żadnych pieniędzy.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 25 lip 2019, 22:49

AMZN piekny dip czas na zakupy. GOOGL pieknie i BA nieźle biorąc pod uwage co się dzieje. Natomiast ciekawe ile jeszcze pociągnie BYND, sprzedałem to po 185 Jun 18 i wydawało się, że może czas na shorty a tu niespodzianka.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 30 lip 2019, 14:08

Altria +1.4% after earnings
Altria (NYSE:MO): Q2 Non-GAAP EPS of $1.10 in-line; GAAP EPS of $1.07 misses by $0.02.

Revenue of $5.19B (+6.4% Y/Y) beats by $110M.

Altria (NYSE:MO) reports smokeable products shipment volume rose 0.4% in Q2 to easily outpace the 10.6% drop anticipated. Smokeless products shipments volume was down 3.6% during the quarter vs. -2.4% consensus.
[...]
Looking ahead, the company anticipates the 2019 full-year domestic cigarette industry volume to decline at a rate of 5% to 6%. Full-year EPS of $4.15 to $4.27 is expected vs. $4.19 consensus.
Revenue rośnie, EPS-y tam gdzie mają być. Nic, tylko korzystać z obsuwy.

kremat0r

Post autor: kremat0r » 30 lip 2019, 15:48

Ohlson score ponad 4, bardzo wysoko.

Od 2018 spadło im ROA o połowę, zwiększyli też mocno dług i teraz jest to około 50% assets hmm.

I najgorsze, że prognozowany zyski na ten rok, przyszły i dwa lata do przodu mają być mniejsze o około 20%.

Hmmm

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 30 lip 2019, 16:38

kremat0r pisze:
30 lip 2019, 15:48
I najgorsze, że prognozowany zyski na ten rok, przyszły i dwa lata do przodu mają być mniejsze o około 20%.
Skąd takie dane? Przewidywany wzrost to 6-7% rocznie... (yahoo)
Poczekałbym też na earnings call, żeby zobaczyć co powie zarząd.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 30 lip 2019, 17:50

https://seekingalpha.com/article/427897 ... icult-bull
Sorry again. PM idzie do gory od miesiaca, może to chwilowy zjazd MO.

Czas chyba odkupić AMZN.
Załączniki
mo 07302019.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 30 lip 2019, 18:03

Plastic Tofu pisze:
30 lip 2019, 17:50
Sorry again. PM idzie do gory od miesiaca, może to chwilowy zjazd MO.
Nie szkodzi, WHR już po $150. MO jest dalej w trendzie spadkowym, więc nie zdziwiłbym gdyby cena zeszła jeszcze niżej. Patrząc na technikę to następne spore zakupy należałoby zaplanować w okolicy $40.

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Kontakt:

Post autor: Tomek » 30 lip 2019, 18:41

Kurde, a mnie ta Altria nie przekonuje ze względu na to, że mimo tych elektronicznych cudów techniki, to jednak ciągle 88% przychodów pochodzi ze sprzedaży wyrobów tytoniowych. No a to jest schyłkowy rynek w krajach zachodnich. Liczba palaczy w skali total niby ciągle delikatnie rośnie, ale za to odpowiada głównie gigantyczny wzrost w Chinach czy Indiach, a oni tam palą swoje lokalne marki. Natomiast liczba palaczy na całym zachodnim świecie się zmniejsza. Dlatego nawet abstrahując od fundamentów firmy, to mnie ta cała branża jakoś specjalnie nie zachęca.

No a samej spółce zyski niby cały czas udaje się wykręcać przyzwoite, ale zadłużenie rośnie, marża spada, przychody też się sypią. Tylko cash-flow i dywidenda może być póki co argumentem, z którym trudno dyskutować, ale długoterminowo to ja bym się bał trzymać tę spółkę w portfelu.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 30 lip 2019, 18:46

AMZN kupiony po 1894.60, zaczynam mieć wrażenie, że entuzjazm jakby spada i trzeba bedzie trochę to zdywersyfikować, bo ogon zaczyna kręcić psem przy sporej pozycji. Ale ze względu na letnią porę i zmniejszenie wolumenu przez wakacje jeszcze jedna jazda miejmy nadzieję do góry.

Nomad

Post autor: Nomad » 30 lip 2019, 23:10

Mam te same obawy co Tomek w kontekście MO i samej branży, jednak liczę na to, że dzięki inwestycjom (JUUL, CRONOS) uda im się offsetować spadające wolumeny sprzedaży tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Do tego dochodzi IQOS, sprzedaż dynamicznie rośnie w Europie +37% Y/Y.

W przypadku MO mam wrażenie, że to zakład o to czy wyłożona kasa na dywersyfikacje przychodów się zwróci.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 31 lip 2019, 00:42

Ważne cytaty z CC:
In April, FDA authorized PMI's IQOS product for U.S. commercialization in the heated tobacco category.
[...]
Also in non-combustibles IQOS has shown to be a leading product internationally. We're pleased to have access to an inhalable alternative that represents to the first next-generation tobacco product to receive FDA premarket authorization. We're ready to begin commercializing IQOS in the U.S. and are committed to its success. We expect the first IQOS store to open in Atlanta in September along with the other retail touch points including mobile retail units and retail kiosks all restricted to adult smokers.
Pisałem już wcześniej o IQOS. Cieszy się sporą popularnością. Oczywiście to anegdotyczny dowód, ale prawie wszyscy moi palący znajomi chętnie przechodzą na te "wynalazki".
For the first half, the smokable segment delivered 5.7% adjusted operating company's income growth. PM USA is pleased with the Marlboro's continued stability with retail share of 43.3% unchanged versus the year-ago quarter and up 0.2 sequentially.
We estimate that the adjusted industry decline rate in the second quarter was 6% up from 5% in the fourth quarter of 2018 and first quarter of 2019. Over the first half the adjusted cigarette industry decline rate was an estimated 5.5%.
According to our adult consumer tracking data, we estimate more than 7 million adults vape and do not smoke as of June 2019.

In the first half of 2019, we estimate that e-vapor category volume grew by approximately 40% year-over-year across open and closed systems at all trade classes. Since 2017 and even considering more recent competitive product expansions, our data indicates that Juul has driven nearly all of the category growth.
[...]
Since April Juul launched in several new markets which include Ireland, South Korea, Austria and the Philippines. Juul plans to launch additional markets by the end of this year, it's still early days for Juul international distribution.
We reaffirm our guidance to deliver full year 2019 adjusted diluted earnings per share of $4.15 to $4.27. This range represents a growth rate of 4% to 7% from a 2018 adjusted diluted EPS base of $3.99.
Jeszcze raz, skąd te wieści o 20% spadkach dochodów?
Howard Willard

Sure. I think as we look at the opportunity to deliver against our long-term aspiration of 7% to 9% EPS growth, we continue to feel good about the tools we have at our disposal to deliver that over the long-term. And I think it starts off with we think quite a healthy and resilient combustible business.
Oczywiście management zawsze jest optymistyczny, ale 7% do 9% to jest konkretny wzrost.

Tomek pisze:
30 lip 2019, 18:41
Kurde, a mnie ta Altria nie przekonuje ze względu na to, że mimo tych elektronicznych cudów techniki, to jednak ciągle 88% przychodów pochodzi ze sprzedaży wyrobów tytoniowych. No a to jest schyłkowy rynek w krajach zachodnich. Liczba palaczy w skali total niby ciągle delikatnie rośnie, ale za to odpowiada głównie gigantyczny wzrost w Chinach czy Indiach, a oni tam palą swoje lokalne marki. Natomiast liczba palaczy na całym zachodnim świecie się zmniejsza. Dlatego nawet abstrahując od fundamentów firmy, to mnie ta cała branża jakoś specjalnie nie zachęca.
Oczywiście szklanej kuli nie mam, ALE:
Obrazek
Sekto nie przejmuje się recesjami. Spójrzcie na wzrost w czasie ostatniego kryzysu ;). W dodatku tytoń jest w USA relatywnie tani w stosunku do innych rynków rozwiniętych, więc Altria może dalej zwiększać ceny.
Obrazek
Vaping i inne wynalazki sprawiły, że palenie jest znowu "sexy". Z raportu, na podstawie którego powstał ten wykres:
Obrazek
"Problem" jest tak poważny, że zajęły się tym odpowiednie instytucje, naciskając np na JUUL, żeby ograniczył wybór smaków.

A teraz forecast na kolejne 5 lat z obecnych poziomów, zakładając 8% wzrost i 15 P/E:
Obrazek
Nie jest to jakaś okazja życia, ale potencjalnie bardzo przyzwoity wzrost. Obecnie ładuję pieniądze w BATS, który jest o wiele bardziej wyprzedany.

PS. Przy okazji polecam co o obu spółkach napisał Dividend Sensei z SA: https://seekingalpha.com/article/427770 ... folio-buys

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 31 lip 2019, 00:51

Acadian Timber EPS beats by C$0.27, beats on revenue
Acadian Timber (OTCPK:ACAZF): Q2 GAAP EPS of C$0.35 beats by C$0.27.

Revenue of C$17.92M (+11.3% Y/Y) beats by C$2.76M.
WOOHOOO!

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 sie 2019, 12:26

Royal Dutch Shell EPS misses by $0.18, beats on revenue
Royal Dutch Shell (NYSE:RDS.A): Q2 Non-GAAP EPS of $0.43 misses by $0.18; GAAP EPS of $0.37 misses by $0.85.

Revenue of $90.54B (-6.5% Y/Y) beats by $420M.

Bardzo słabe wyniki Shella.

British American Tobacco reports 1H results
Obrazek
Za to dosypywanie pieniędzy do BATS się opłaciło. Bardzo dobry H1 i akcje +6,5% na tę chwilę.

kremat0r

Post autor: kremat0r » 01 sie 2019, 12:32

@Rastignac dane brałem z Ycharts a to jest chyba Reuters i generalnie wyszło około 20% spadku dochodów, no ale mogłem zrobić czeski błąd ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 sie 2019, 12:40

kremat0r pisze:
01 sie 2019, 12:32
@Rastignac dane brałem z Ycharts a to jest chyba Reuters i generalnie wyszło około 20% spadku dochodów, no ale mogłem zrobić czeski błąd ;)
20% spadki dochodów to byłaby katastrofa :)

AmerisourceBergen (NYSE:ABC): Q3 Non-GAAP EPS of $1.76 beats by $0.14; GAAP EPS of $1.43 beats by $0.19.

Revenue of $45.24B (+4.9% Y/Y) beats by $90M.

Kolejne bardzo dobre wyniki, tym razem przez ABC.

ODPOWIEDZ