Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 02 maja 2019, 15:15

sebo pisze:
02 maja 2019, 14:24
A ja bym powiedział, że fatalnie trafił z czasem. O ile pamiętam to z 18% poleciało w dół tzn ponad.
Absolutnie fatalny timing, ale prywatnie podwoiłem pozycję, więc jestem obecnie w plecy jakieś 10% tutaj. Nie wspominając o ostatnim PUT-cie, który mam nadzieję wygaśnie niewykorzystany. Od krótkoterminowych wahań bardziej interesuje mnie to, że CVS pobił prognozy i jeszcze poprawił guidance na 2019. Tyle mnie interesuje. Jestem co do tego tak przekonany, że nagiąłem reguły i CVS to teraz 9% mojego portfela.
Od tego jest dywersyfikacja, żeby się nie przejmować takimi problemami z timingiem. Nawet cieszę się, że spadło, bo przy takich wynikach odrobienie strat to tylko kwestia czasu.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 02 maja 2019, 16:12

Obrazek
To samo dzisiaj ABC. https://seekingalpha.com/news/3457773-a ... es-revenue
Przychody większe o 5.6% niż rok temu, EPSy o $0.15 lepsze od oczekiwań. Sprzedawać?

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 03 maja 2019, 09:26

A ja się cykałem ich kupić w pierwszej turze i uznałem że poczekam... W sumie Pfeizer i GSK to mi na razie wystarczą z tego sektora. To tak jak z pomysłem kupienia za wszystko 10 lat temu Lockheed Martina. Wiedziałem, że F-35 jest za duży by upaść i tego nie zrobiłem. W sumie dobrze - uciułanej kasy nie warto tak ryzykować.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 23 maja 2019, 00:28

A jak oceniacie Vodafone- warto dorzucić do portfela?

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 24 maja 2019, 19:00

Pytanie jak to sie potoczy po scieciu dywidendy. Bedzie nastepne ciecie? Czy to jedno wystarczy? Czy program ktory maja sie uda. Piernik wie :)

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 02 cze 2019, 05:58

Rastignac można prosić o podsumowanie miesiąca. Co myślicie o Heinz unikają dolem. Bafet wychodzi z niego czy wchodzi? I robi podpuche?

Maro
Stały bywalec

Post autor: Maro » 02 cze 2019, 09:30

Petrus pisze:
02 cze 2019, 05:58
Rastignac można prosić o podsumowanie miesiąca. Co myślicie o Heinz unikają dolem. Bafet wychodzi z niego czy wchodzi? I robi podpuche?

Ja cały czas obserwuję i czekam kiedy uklepie dno :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 02 cze 2019, 12:27

Stan na kwiecień 2019
Obrazek
Performance protfela:
Obrazek
Dopiero teraz zauważyłem, że MarketScreener zalicza wpłacane ręcznie dywidendy. Stąd +0.5% (+$48) do wyniku portfela dzisiaj. Na wykresie jeszcze nie zostało to dodane.
Performance spółek z osobna:
Obrazek
Wpłynęły dywidendy w wysokości 48,72 USD. Ex-date (USD):
ABC - 2,4 (payment 2019-06-03)
AMP - 3,88 (payment 2019-05-17)
CCL - 4,5 (payment 2019-06-14)
CTSH - 1,4 (payment 2019-05-31)
CS - 10,8 (payment 2019-05-17)
ENB - 8,16 (payment 2019-06-01)
IBM - 6,48 (payment 2019-06-10)
INTC - 3,46 (payment 2019-06-01)
PRU - 5 (payment 2019-06-20)
RDSA - 7,99 (payment 2019-06-24)
WHR - 4,8 (payment 2019-06-15)
XOM - 6,09 (payment 2019-06-10)

Za dywidendy została kupiona 1 akcja RNO po cenie zamknięcia z piątku.

Większość spółek spadła o te kilka procent z całym rynkiem. CVS znowu przy granicy $52, ale dalej uważam, że jest to potencjalnie najlepsza okazja long-term. Największym rozczarowaniem tego miesiąca są INTC i CTSH. Spółki technologiczne, które w założeniu miały podciągać wyniki tego portfela. INTC dał słaby guidance na najbliższe 2-3 lata i zleciał od ogłoszenia wyników o 25%. CTSH również dał słaby guidance na ten rok i też zleciał te ~25%, ale zdążył trochę odrobić do końca miesiąca.
RNO spadł 18% do poziomu 50 EUR, czyli poziomu gdzie dywidenda jest na poziomie > 7%. Biorąc pod uwagę, że firma utrzymuje pozytywny cash flow dalej uważam, że jest to dosyć dobry wybór z branży moto. Akcje firmy podskoczyły w tym tygodniu o 13% na wieść o możliwym połączeniu z FCA.

Obrazek
O ile spadki na INTC i CTSH mnie nie dziwią, o tyle obecna wycena WHR wydaje mi się dziwna. WHR stracił 17% w tym miesiącu, chyba w obawie, że EPSy będą maleć z powodu mniejszego revenue, który zmalał o 3% YoY. P/E dla WHR waha się w okolicach 6-7. Albo to jest value trap albo spora okazja.
Credit Suisse mimo, że też nie zaliczył najlepszego miesiąca to z zeszłym rokiem wrócił do zyskowności i wypłacił w tym miesiąciu dywidendę na poziomie ~2,5%. Cytując analityków z Morningstar:
We anticipate robust annualised earnings growth over the next three years of around 30%. We expect revenue to grow by only 3% per year.

W przyszłym miesiąciu postaram się wrzucić wykresy z FAST Graphs dla przynajmniej paru spółek.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 02 cze 2019, 12:59

Petrus pisze:
02 cze 2019, 05:58
Dzięki za zwrócenie uwagi na KHC. Ostatnio zatonowali potężną stratę, a do tego ścięli dywidendę. Dla mnie to nie jest propozycja spod nazwy "value investing". Wg Morningstar KHC jest niby 54% niedowartościowany:
Obrazek
Takie coś może zachęcić, ale jak widzę, że firma wg. nich nie ma żadnej konkurencyjnej przewagi, a do tego jest kiepsko zarządzana, to wolę sobie odpuścić. Kto wie, może to jest dobry spekulacyjny zakład, ale ja się wolę od takich trzymać z daleka. Przynajmniej w tym portfelu. Jak mam tyle ryzykować to już wolę bardziej w takie spółki jak podrzucony tutaj przez Marka Wirecard.
Bardzo lubię Svena, robi całkiem dobre analizy fundamentalne różnych spółek i patrzył na KHC z początkiem roku: https://www.youtube.com/watch?v=WdSk_vadp34. Słusznie zwrócił uwagę na ogromną pozycję w "Intangibles" na balance sheetcie.

EDIT: A co do Buffeta to nie patrzcie kompletnie co on niby robi, bo z tego co wiem to takie fundusze jak Berkshire nie raportują kompletnie np pozycji short, ani innych instrumentów. To, że Buffet coś kupił może skłonić zachęcić do zwrócenia uwagi na daną spółkę, ale tylko tyle.

mlubinski
Stały bywalec

Post autor: mlubinski » 03 cze 2019, 22:14

Sven to jest gość, lubię go oglądać, słuchać a ostatnio wykupiłem ten dostęp do jego platformy, żeby się doładować nową wiedzą :) Nie wiem czy jesteś tam zapisany, ale gdyby nie i jakbyś chciał coś tam się dowiedzieć, to daj znać na priv :-)

w sumie ciekawe, bo wlazłem spekulacyjnie w temat który Sven polecał kiedyś (ale potem się wycofał) - ANFI i w sumie ryzyk fizyk czekam - albo spadnie do zera, albo wyszczeli w kosmos :-D

bardzo szanuję Cię i dziękuję za to że prowadzisz ten portfel.Mi to pozwala uczyć się od lepszych :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 cze 2019, 16:43

Rastignac pisze:
02 cze 2019, 12:27
Większość spółek spadła o te kilka procent z całym rynkiem. CVS znowu przy granicy $52, ale dalej uważam, że jest to potencjalnie najlepsza okazja long-term.
[...]
RNO spadł 18% do poziomu 50 EUR, czyli poziomu gdzie dywidenda jest na poziomie > 7%. Biorąc pod uwagę, że firma utrzymuje pozytywny cash flow dalej uważam, że jest to dosyć dobry wybór z branży moto.
[...]
O ile spadki na INTC i CTSH mnie nie dziwią, o tyle obecna wycena WHR wydaje mi się dziwna. WHR stracił 17% w tym miesiącu, chyba w obawie, że EPSy będą maleć z powodu mniejszego revenue, który zmalał o 3% YoY. P/E dla WHR waha się w okolicach 6-7. Albo to jest value trap albo spora okazja.
I co dzisiaj rośnie najbardziej z mojego portfela?
Obrazek

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 12 cze 2019, 20:38

A co myślicie o Vodafone. Dywidenda jest przyzwoita cena jest po spadkach.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 12 cze 2019, 23:14

Petrus pisze:
12 cze 2019, 20:38
A co myślicie o Vodafone. Dywidenda jest przyzwoita cena jest po spadkach.
Duży dług, revenue stojące w miejscu, EPSy oscylujące wokół zera. Nawet nie chce mi się dalej patrzeć. Ponad 50% przychodów z Europy, więc dochodzą kwestie jak ewentualny twardy Brexit może wpłynąć na wyniki. Obcięli dywidendę niedawno i jeśli mam zgadywać to nie jest to ostatnia obniżka. Musiałbym mieć nadzieję na jakiś katalizator wzrostu tutaj, żeby zainwestować jakieś pieniądze. Wg analityków spółka jest niby ~25% niedowartościowana, ale to nie spółka dla mnie.

BTW. Polecam się przyjrzeć Marathon Petroleum Company (NYSE:MPC). Niedowartościowane praktycznie wg każdej miary, a może jeszcze spać trochę razem z ropą.

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Kontakt:

Post autor: Tomek » 13 cze 2019, 07:23

Mi ostatnio weszły PUY-y i na Marathon Petroleum i na Phillips 66 z tej samej branży. MPC to jest świetna firma i spory upside w tym momencie mamy, bo akcje oberwały przez spadek ropy, a nie przez zła sytuacje w firmie. Moim zdaniem MPC to teraz bardzo mocne BUY.

Awatar użytkownika
Hubert

Post autor: Hubert » 13 cze 2019, 11:17

No MPC fajna spółka sam ją mam w portfelu tylko trochę wcześniej kupione więc lekka strata. Pamiętasz Tomek DOO? :) Już 20 % do przodu :)

ODPOWIEDZ