Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 01 lut 2019, 11:27

mah pisze:
01 lut 2019, 11:21
A nie szkoda ci premii, o której pisałeś?
"Shareholderzy dostaną $50 w cashu + 1 akcję BMY na każdą akcję CELG."
Mam dalej CELG w swoim portfelu spekulacyjnym, ale tutaj wolałem sprzedać i zainkasować zysk. Istnieje małe ryzyko, że do dealu nie dojdzie i wtedy CELG znowu spadnie, a w tym portfelu liczy się wróbel w garści. I tak mam RNO i CS, które tutaj nie pasują, więc mogłem się pozbyć CELG. Do tego mam nadzieję, że CTSH przejmie rolę spółki "growth" w tym portfelu, tak jak oryginalnie zamierzałem.

mah

Post autor: mah » 01 lut 2019, 11:49

Ok, dzięki za odpowiedź.
Ja jako spółkę growth planuję zakupić f-mę Rollins (ROL), tylko czekam na jakąś większą korektę. Firma od kilkunastu lat jest w kominie wzrostowym a wg backtestów za ostatnie 15 lat CAGR wyniósł 20,82%. Najlepszy rok to wzrost ponad 50%, najgorszy rok (2008) spadek o ok 4%

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Kontakt:

Post autor: Tomek » 01 lut 2019, 14:09

Że tak powiem: WOW. Growth pełną gębą :)

ROL_chart.png

Rentowność i fundamenty też super. Szkoda tylko, że tak okrutnie droga ta spółka (przewartościowanie wskazywane przez 4/4 z popularnych metod wyceny).

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 lut 2019, 14:44

mah pisze:
01 lut 2019, 11:49
Ok, dzięki za odpowiedź.
Ja jako spółkę growth planuję zakupić f-mę Rollins (ROL), tylko czekam na jakąś większą korektę. Firma od kilkunastu lat jest w kominie wzrostowym a wg backtestów za ostatnie 15 lat CAGR wyniósł 20,82%. Najlepszy rok to wzrost ponad 50%, najgorszy rok (2008) spadek o ok 4%
Nie znam tej spółki, ale tak pobieżnie patrząc jest dla mnie zbyt droga nawet mimo konkretnego wzrostu. Załóż osobny wątek to może się rozwinie dyskusja i coś z tego będzie. Bardzo fajnie, że firma tak rośnie przy zerowym zadłużeniu.

XOM Q4: 02-01-19 EPS of $1.41 beat by $0.23 Revenue of $71.90B (8.1%) missed by $630.00M

Revenue missed, ale o 8% większy od Q4 '17. Akcje +2% PM.

Dla zainteresowanych aktualizacja listy spółek dywidendowych: https://seekingalpha.com/article/423741 ... ruary-2019

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 lut 2019, 15:37

Jak mówiłem, tak zrobiłem:
Obrazek

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec

Post autor: Makaron » 07 lut 2019, 07:15

Tomek pisze:
31 sty 2019, 16:55
Ja próbuję się zapakować właśnie w XOM, CVS i RY jeszcze przed wynikami, bo fundamentalnie to są perełki.
Mam pytanko:
Podglądając notowania RY widzę że papier jest NYSE (denominowane w USD).
Tymczasem platforma oferuje tylko dostęp do papieru na giełdzie w Toronto (CAD).

To jest ok, czy tylko mój Broker nie oferuje papieru na NYSE?

Marek

Post autor: Marek » 08 lut 2019, 16:25

Rastignac pisze:
01 lut 2019, 15:37
Jak mówiłem, tak zrobiłem:
Obrazek

Rastignac,
chciałbym zapytać Cię o opinie na temat dwóch spółek, nad którymi się zastanawiam.
Pierwsza to Nokia, która pokazała niezły outlook na 2020-2021 - mocno tną koszy, płacą niezłą dywidendę, a do tego mocno skorzystają z "wycięcia" przez Trumpa firmy Huawei przy budowie sieci 5G. Jeśli nie będzie na świecie dramatu związanego z wielką recesją, to wydaje się że ich plany są realne. Kurs spółki od kilku lat zachowuje się dość stabilnie.
A druga spółka to niemiecki Wirecard - w wyniku oskarżeń o kreatywną księgowość kurs spadł ze 180 euro na 90 - od kilku dni jest wodospad i panika, podczas gdy analitycy wyceniają ją nawet na ponad 200 euro, wszystkie prognozy pokazują duży wzrost przychodów i zysku w najbliższych latach...zastanawiam się czy te nie jest to okazja inwestycyjna...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 12 lut 2019, 16:11

Przepraszam, że tak późno odpisuję, ale jestem w rozjazdach ostatnio.
Marek pisze:
08 lut 2019, 16:25
Rastignac,
chciałbym zapytać Cię o opinie na temat dwóch spółek, nad którymi się zastanawiam.
Pierwsza to Nokia, która pokazała niezły outlook na 2020-2021 - mocno tną koszy, płacą niezłą dywidendę, a do tego mocno skorzystają z "wycięcia" przez Trumpa firmy Huawei przy budowie sieci 5G. Jeśli nie będzie na świecie dramatu związanego z wielką recesją, to wydaje się że ich plany są realne. Kurs spółki od kilku lat zachowuje się dość stabilnie.
Nie miałem nigdy Nokii w portfelu, więc nie powiem Ci o niej nic sczególnego. Z tego co widzę to dywidendy są raz wyższe, raz niższe, jak to przystało na europejską spółkę i dla mnie nie kwalifikuje się to do mojego portfela emerytalnego. Chyba, że masz lepsze rozeznanie i uważasz, że z Nokią będzie już tylko lepiej to można taką spółkę wrzucić tak jak ja to zrobiłem z Renault. Przepraszam, ale naprawdę nie mam teraz na tyle czasu, żeby się temu przyglądać.
Marek pisze: A druga spółka to niemiecki Wirecard - w wyniku oskarżeń o kreatywną księgowość kurs spadł ze 180 euro na 90 - od kilku dni jest wodospad i panika, podczas gdy analitycy wyceniają ją nawet na ponad 200 euro, wszystkie prognozy pokazują duży wzrost przychodów i zysku w najbliższych latach...zastanawiam się czy te nie jest to okazja inwestycyjna...
Pozdrawiam
WOW, no tutaj jest growth pełną gębą. Znowu, nie mam czasu, żeby się przyjrzeć bliżej, ale załóż osobny wątek i wrzuć trochę info. Chętnie ją sprawdzę jak będę miał więcej czasu. Na pierwszy rzut oka wygląda świetnie. Może ktoś inny coś dopowie.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 14 lut 2019, 15:12

Wrzuciłem z nudów spółki z tego portfela na jeden wykres w TradingView. 2019 YTD:
Obrazek

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 26 lut 2019, 14:11

Znalazłem trochę czasu, więc postanowiłem napisać co nieco. Ale najpierw dwie uwagi:
1) Jeśli macie pytania do tego stylu inwestowania, tego portfela czy konkretnej spółki wchodzącej w jego skład to pytajcie publicznie w tym temacie, a nie w PM. W ten sposób każdy może się czegoś dowiedzieć i ew. dorzucić swoje.
2) Nie pytajcie mnie co sądzę o spółce X, której nie mam w portfelu, bo wyrobienie sobie zdania na temat danej spółki to jest jednak jakiś wysiłek, a nie chcę nikomu doradzać po 5 minutach googlania. Jak ktoś nie wie jak ocenić sytuację fundamentalną spółki to odsyłam do webinaru Tomka. Jeśli ktoś opisze czym się spółka zajmuje, z czego czerpie większośc zysków, jaki ma balance sheet, jak się ma obecna wycena do historycznej, jakie są przewidywania analityków, jakie są potencjalne ryzyka itd. itp., to mogę się do tego odnieść. Ale nie zrobię tej roboty za kogoś, zwłaszcza, że jak widać po moim wątku NNBR czy CELG, wszyscy czekają tylko na gotowe.

A teraz główny temat. Dostaję czasami takie pytania na PM:
Jak ty to wytrzymujesz nerwowo?
Jak zobaczyłem ile zjechała ta perełka to mało mnie nie trafiło...
Chodziło o CVS. Trochę mi witki opadają, kiedy ktoś po prawie pół roku, odkąd założyłem ten temat, zadaje mi takie pytanie. CVS zjechał już 13% od ogłoszenia wyników. Ktoś kto się boi takich wachań powinien moim zdaniem odpuścić sobie rynek akcji i inwestować w jakieś krótkoterminowe obligacje państwowe. ALBO zamiast kupować TICKER po przeczytaniu na jakimś forum, że jest to "perełka fundamentalna" powinien najpierw zrozumieć co to znaczy "perełka fundamentalna". I znowu, odsyłam do pierwszej strony tego tematu, gdzie tłumaczę dla kogo jest ten portfel, na jaki czas jest pomyślany i na czym polega dobór spółek do niego. Odsyłam też znowu do webinaru Tomka, gdzie świetnie tłumaczy, że powinniśmy myśleć NAJPIERW o portfolio jako całości, a dopiero potem o konkretnych spółkach. Jeśli ktoś kupuje jakąś spółkę z mojego portfela, kierując się moim przekonaniem, że jest ona fundamentalnie tania, a potem obgryza paznokcie patrząc jak spada 13%, to jest to TYLKO I WYŁĄCZNIE jego/jej wina, że nie czyta mnie ze zrozumieniem, a jedynie szuka "tipów".
Jak ja wytrzymuję nerwowo takie wachania? Ano tak:
Obrazek
Z resztą, to tylko aktualna wycena. W grudniu cały portfel był -10%, a poukrywane obecnie niedźwiadki wychowane na postach Grega krzyczały codziennie "KRACH! KRACH! KRACH!". I co, miałem sprzedać dobre spółki, bo cały rynek się obsunął? W prywatnym portfelu dokupiłem sobie jeszcze trochę akcji, rekomendując tutaj to i owo (XOM, WHR itp.), co spotykało się z niedowierzaniem "e, nie ma zysku", "e, ropa spadnie do $20, XOM do $50". Tymczasem uśredniłem sobie to co wydawało mi się zbyt tanie, dodatkowe dywidendy spływają, a dobrowolna emeryturka coraz bliżej. Marginu raczej nie używam, więc spadki na giełdzie mnie nie interesują. Margin calla nie dostanę.
JEDYNE co mnie interesuje to to, czy moje biznesy zwiększają przychody, dochody i dywidendy. Co mnie obchodzi nawet 30% spadek SPX, kiedy nie zamierzam pozbyć się spółek w tym portfelu przez następne X lat? Wiem co kupuję, śledzę to, mam trochę wolnego cashu na większą obsuwę i jeszcze trochę środków w portfelu spekulacyjnym, które mogę wykorzystać do dalszych zakupów.

Podsumowując:
Jeśli kupujesz dowolną spółkę z mojego portfela z zamiarem skasowania zysku za 2 miesiące, to znaczy, że nie przeczytałeś tego wątku ze zrozumieniem i sam sobie robisz krzywdę.

Do autora pytania:
Przepraszam za taką odpowiedź "bez ogródek", ale chciałem, żeby to wybrzmiało. Nie chcę, żeby ktoś kupował pojedyncze spółki z tego portfela, a potem z żalem pisał do mnie, że spadło.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 26 lut 2019, 15:11

To teraz jeszcze o samym CVS, żeby to jakoś bardziej szczegółowo zobrazować o co chodzi.

Biznes
CVS jest jedną z największych detalicznych firm farmaceutycznych w USA. Jest właścicielem sieci aptek i przychodni. Świadczy powiązane usługi typu recepty, ubezpieczenia, leczenie poza szpitalem itp. Na rynku od ponad 50 lat. Takie właśnie firmy lubię w tym portfelu. Duże, stabilne, o ugruntowanej pozycji, z jakimś jeszcze marginesem na wzrost. W trakcie fuzji z Aetna.

Struktura przychodów:
Obrazek
Większość z usług, reszta ze sprzedaży produktów farmaceutycznych. 100% zysków z USA.

Historia finansów:
Obrazek
Przychody bardzo ładnie rosną, ale rok 2018 zamknięty na minusie, jeśli chodzi o zyski. Analitycy przewidują, że już 2019 będzie dochodowy. Sprzedawać?
34% Debt/Cap

Wskaźniki
Obrazek
Normalne P/E dla tej spółki to jakieś 16-17.

Dividend yield? Chyba najwyższy w historii spółki.
Obrazek

Wzrost dywidendy? KAPITALNY!
Obrazek

Analitycy:
Obrazek
Obrazek

I tak mógłbym jeszcze ciągnąć... Mam sprzedać, bo spadło 13%?

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Kontakt:

Post autor: dammad » 26 lut 2019, 15:51

Dobra robota :) Problem polega na tym, że wszyscy skupiamy się na analizach, danych, wykresach, wskaźnikach itd, a praktycznie nikt nie edukuje się w kwestiach mentalnych (psychologii inwestowania). Stąd może i nie dziwi, że 90%~ inwestorów traci, bo jeśli nawet nie grają w tipowego totolotka to i tak nie potrafią zarządzać pozycją, ryzykiem, kapitałem, etc.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 26 lut 2019, 19:32

Może inaczej wchodzące osoby są młode nie mają dużego kapitału.
Wiec liczy się u nich chwila.
Mało osób ma ochotę inwestować w bardzo długim terminie, a jeszcze lepsze, że tutaj na forum co parę stron się pojawiało, że inwestowanie w dłużym terminie się nie opłaca i jest się ...

Człowiek nabiera ochoty jak sam zacznie i jeszcze spływają te dywidendy :)
Fakt dobieranie spółek to jest dość dużo pracy.
Tak trzymaj dzięki!

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Kontakt:

Post autor: Tomek » 26 lut 2019, 21:38

Ja tylko dorzucę swoje trzy grosze odnośnie CVS, które zaczęliśmy w firmie mocno skupować od zeszłego tygodnia po spadku, bo to jest okazja jakich mało. Kurs zjechał, bo oni będą mieli po prostu wyższe koszty integracji z Aetną, żeby dopiąć strukturę po fuzji, zredukować zdublowane stanowiska itd., więc takie połączenie dwóch molochów musi potrwać i musi trochę kosztować, stąd rewizje EPS-ów na ten rok, ale... ta fuzja to jest mistrzostwo świata.

CVS chce wykorzystać swoją sieć sprzedaży (ponad 9500 aptek!), żeby zrobić z nich tzw. Health Hubs, gdzie będzie można nie tylko realizować recepty, ale zapisać się do lekarza, wykupić ubezpieczenie medyczne, z tego ubezpieczenia skorzystać (po to im Aetna), a potem wykupić leki na jego bazie (oczywiście leki "właściwego" producenta). CVS już wcześniej maczał palce w całym łańcuchu, ale brakowało mu tylko biznesu ubezpieczeniowego. No to teraz mu nie brakuje.

Po 2019 r. powinno być po raz pierwszy widać efekty fuzji jak przychody z Aetny wejdą w sprawozdanie CVS i przychody z 200 mld za 2018 r. skoczą do 250 mld w 2019, potem 260 mld w 2020 i 271 mld w 2021. Przynajmniej takie są szacunki, które są rewidowane, ale... do góry. CVS to będzie potęga po tym połączeniu. Moim zdaniem to obecnie jedna z najlepszych spółek do portfela długoterminowego :)

PS. I jest tania. Ostatnio tak tania była w 1995 roku (sic!)

TTM_CVS_chart (1).png

PS 2. 13% obsunięcie to jest dokładnie to, czego można się było spodziewać w tym momencie po charakterystyce tej spółki. 5% VaR Monthly 12% oznacza, że istnieje tylko 5% szans, że spadki w ciągu miesiąca przekroczą 12%. Mówiąc jeszcze inaczej, istnieje 95% szans (dwa sigma), że spadki będą mniejsze niż 12%.

CVS_chart (1).png

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 26 lut 2019, 22:05

WD też ostro stracił, ale wypłaca ciekawą dywidendę, na razie rynek nie jest przychylny WD.
W dłuższym terminie powinno się to zmienić.

CVS miało dwukrotnie split. W 2005 i jeszcze ale nie pamiętam.
Załączniki
Screen Shot 2019-02-26 at 22.03.17.png
Screen Shot 2019-02-26 at 22.03.40.png

ODPOWIEDZ