Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 03 gru 2018, 21:52

Ponieważ dałem już wyraz mojemu zwątpieniu w "prognozowanie" rynków i gadam ciągle o inwestowaniu long-term w spółki dywidendowe to postanowiłem założyć ten temat i podzielić się strukturą mojego portfela emerytalnego. Założyłem wirtualny portfel na marketscreener i dla uproszczenia przyjąłem wyjściową kwotę w ilości "przysłowiowych" ~$10000. Spółki "kupowałem" przez ostatnie 2 tygodnie przy okazji aktualizacji mojego prawdziwego portfela. To co widać na poniższym screenie odpowiada w 90% temu co trzymam naprawdę, więc moje wyniki będzie można śmiało oceniać po tym portfolio. Żadnego BS i uśredniania w nieskończoność, jak to bywa przy okazji chwalenia się zakupami w komentarzach.

Obrazek

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 03 gru 2018, 22:20

Przy okazji zapraszam innych, zwłaszcza prognostów, do tworzenia takich wirtualnych portfeli, bo jak słucham o uśrednianiu DGAZu po raz n-ty to tylko mi witki opadają ;)

mlubinski
Forumowy wyga

Post autor: mlubinski » 04 gru 2018, 08:10

Super, bede obserwowal i trzymam kciuki :)

Thorwald
Stały bywalec

Post autor: Thorwald » 04 gru 2018, 11:05

Z ciekawości co uważasz za wartościowe spółki dywidendowe wszedłem na pierwsze od góry. Przyznam, że zaskoczył mnie twój wybór i chętnie usłyszałbym jego uzasadnienie.

AmerisourceBergen – spółka dywidendowa z dywidendą 1,8% ?

Acadian Timber – spółka która eksportowała drewno do USA i spadły na nią amerykańskie cła importowe. Cena spada i dna nie widać. Ujemny CF.

Whrilpool – ujemny cashflow i pogłębiający się od prawie roku, bez zysku, dywidenda 3,6%, ale jak długo pociągną przy ujemnym cashflow i braku zysku ?

Cognizant Technology – dywidenda 1,12%,

Na tym sprawdzanie zakończyłem i na kolejne nie patrzyłem, bo nie rozumiem twojego mechanizmu wyboru.

Dla mnie spółka dywidendowa to musi mieć minimum 6% dywidendy rocznie, a najlepiej 10% i sytuację finansową która pokazuje, że będzie miała z czego wypłacać dywidendę w przyszłości. Nie potraktuj tego wpisu jak krytykę, tylko prośbę o przedstawienie swojego wyobrażenia o spółce dywidendowej.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 gru 2018, 13:32

Temat dywidendowy był wielokrotnie poruszany przezemnie, ale bezskutecznie, nawet ostatnia dyskusja z cezarym o podróżach.
Nie przyjmuje się dlaczego? Bo modne są spekulację, bo do spekulacji wystarczy tysiak i szybka kasa.
PORTFEL DYWIDENDOWY TO CAŁE ŻYCIE, sam taki buduję od roku.
To co piszesz, pokazujesz i spółki to mi przypomina Łukasza S tak na marginesie i portfel wielo-walutowy.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 gru 2018, 15:25

sebo pisze:Temat dywidendowy był wielokrotnie poruszany przezemnie, ale bezskutecznie, nawet ostatnia dyskusja z cezarym o podróżach.
Nie przyjmuje się dlaczego? Bo modne są spekulację, bo do spekulacji wystarczy tysiak i szybka kasa.
PORTFEL DYWIDENDOWY TO CAŁE ŻYCIE, sam taki buduję od roku.
To co piszesz, pokazujesz i spółki to mi przypomina Łukasza S tak na marginesie i portfel wielo-walutowy.
No niestety, ostatnio modne tylko bitkojny, 3x ETF, foreksy i inne rzeczy, które 99-ciu procentom ludzi przyniosą ogromne straty. Zawsze tylko słyszę o "uśrednianiu" i rzekomym sprzedawaniu na topie jak już spadło.
Nie wiem kto to Łukasz S, ale jak możesz to podeślij jakiś link.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 gru 2018, 15:38

Łukasz uczy w Polsce inwestowania pod dywidendy. Prześlę Ci namiary.
nie ma dużego zainteresowania bo tak jak mówiłem, lewary, 20 lat młodzież i tysiac złoty by był milion.
Wczoraj nawet prowadził szkolenie z inwestycji w dywidendę. Wiele uczy i można się wiele nauczyć.
Dla mnie wzór w tej dziedzinie.
Też na szkoleniu mówił, by inwestować w spółki w rożnych krajach w różnych walutach a nie tylko dolar, to co zauważyłem u Ciebie w portfelu.

viewtopic.php?f=4&t=123&start=12190 rozmowa z cezarym jedna z wielu.

Warto jeszcze sobie sprawdzić arystokracji dywidendowi.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2018, 16:18 przez sebo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 gru 2018, 15:49

sebo pisze:viewtopic.php?f=4&t=123&start=12190 rozmowa z cezarym jedna z wielu.

Warto jeszcze sobie sprawdzić arystokracji dywidendowi.
Dzięki za namiary, a Twoją rozmowę z cezarym widziałem, ale się nie wtrącałem już, bo i tak przynajmniej połowa ludzi z tamtego wątku mnie nie cierpi :D

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 gru 2018, 15:55

Ale jakiś małolat wszedł i nas przegonił.
E to nie prawda wszyscy Cię lubią ...:)

No, ale wracajmy do tematu, sam muszę go później na spokojnie przeczytać, bo tak tylko rzuciłem okiem.
Załączniki
Screen Shot 2018-12-04 at 15.53.30.png
Screen Shot 2018-12-04 at 15.53.40.png

Thorwald
Stały bywalec

Post autor: Thorwald » 04 gru 2018, 16:02

Rastignac pisze:Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem.
Dziękuję za odpowiedź. Spojrzałeś na te spółki w naprawdę dłuższej perspektywie niż ja i "lepiej je zrozumiałeś" niż ja.

Awatar użytkownika
Tomek
Gone away
Kontakt:

Post autor: Tomek » 04 gru 2018, 17:22

Wygląda solidnie, ja bym tylko może starał się jeszcze mocniej zwiększyć ekspozycję na instrumenty z innych rynków, które notowane są w innych walutach niż USD, żeby tak bardzo nie wystawiać się na tego dolara w sytuacji, kiedy FED zaczyna przebąkiwać o wolniejszym tempie podwyżek stóp procentowych.

Napisałeś, że zamierzasz sprzedawać tylko wtedy, jak spółka stanie się przewartościowana. A co z księgowaniem cząstkowych zysków w sytuacji, gdy do góry idzie zarówno kurs akcji jak i przychody/zyski? Nic a nic nie będziesz ucinał? Mam na myśli to, że obecnie spółki zajmują mniej więcej 5% portfela każda, no i za miesiąc jedna wzrośnie o 20%, a druga spadnie o 20%, czyli teraz jedna zajmuje 6% portfela, a druga 4% portfela. Może warto w takiej sytuacji rozważyć dodatkowe rebalansowanie (nie tylko poprzez wykorzystanie dywidendy), ale też pod postacią zrealizowania tego 1% nadwyżki zysku na pierwszej spółce i dokupienia za to akcji firmy, która spadła? Od realizowania zysków jeszcze nikt nie zbankrutował, a w ten sposób przynajmniej przywrócisz pierwotne proporcje i będziesz regularnie zdejmował trochę żetonów ze stołu ograniczając ryzyko tego, że oddasz wypracowane papierowe zyski rynkowi, gdy kurs się korekcyjnie cofnie. W dodatku dzięki takiemu aktywnemu rebalansowaniu zawsze z automatu będziesz sprzedawał na górce i dokupował w dołku.

Mówiąc po amerykańsku: quit while you're ahead, all the best gamblers do :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 gru 2018, 17:40

Tomek pisze:Wygląda solidnie, ja bym tylko może starał się jeszcze mocniej zwiększyć ekspozycję na instrumenty z innych rynków, które notowane są w innych walutach niż USD, żeby tak bardzo nie wystawiać się na tego dolara w sytuacji, kiedy FED zaczyna przebąkiwać o wolniejszym tempie podwyżek stóp procentowych.
Tak, cały czas rozglądam się za solidnymi firmami spoza USA i będę się starał jeszcze bardziej zmniejszyć ekspozycję na USD, ale to co zostało wrzucone w wirtualny portfel raczej zostanie tak jak jest.
Tomek pisze:Napisałeś, że zamierzasz sprzedawać tylko wtedy, jak spółka stanie się przewartościowana. A co z księgowaniem cząstkowych zysków w sytuacji, gdy do góry idzie zarówno kurs akcji jak i przychody/zyski? Nic a nic nie będziesz ucinał? Mam na myśli to, że obecnie spółki zajmują mniej więcej 5% portfela każda, no i za miesiąc jedna wzrośnie o 20%, a druga spadnie o 20%, czyli teraz jedna zajmuje 6% portfela, a druga 4% portfela. Może warto w takiej sytuacji rozważyć dodatkowe rebalansowanie (nie tylko poprzez wykorzystanie dywidendy), ale też pod postacią zrealizowania tego 1% nadwyżki zysku na pierwszej spółce i dokupienia za to akcji firmy, która spadła? Od realizowania zysków jeszcze nikt nie zbankrutował, a w ten sposób przynajmniej przywrócisz pierwotne proporcje i będziesz regularnie zdejmował trochę żetonów ze stołu ograniczając ryzyko tego, że oddasz wypracowane papierowe zyski rynkowi, gdy kurs się korekcyjnie cofnie. W dodatku dzięki takiemu aktywnemu rebalansowaniu zawsze z automatu będziesz sprzedawał na górce i dokupował w dołku.

Mówiąc po amerykańsku: quit while you're ahead, all the best gamblers do :)
Heh, uznałem to za rzecz oczywistą i zapomniałem o niej napisać. Rebalansuję do równych pozycji na początku każdego roku. Czasami również obcinam zyski właśnie mniej więcej przy tych 20% w krótkim czasie. Co do opcji, to czasami wystawiam Covered Call tak, żeby zahaczyć o publikację wyników i ex-dividend date, ale tych operacji też nie będę tutaj odnotowywał.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 gru 2018, 18:08

Kris pisze:Rastignac 1. Kapitalny pomysł i solidna realizacja w zakresie rozpoczętego wątku jakże potrzebnego na na naszym Forum 2. Obecnie zrozumiałem doskonale dlaczego nie sprzedajesz (zadałem Ci to pytanie ostatnio)
No zobaczymy jak solidna jest ta moja realizacja za 2-3 lata :)
Kris pisze:3. Nie wiem skąd Ci przyszło do głowy, że jesteś nie lubiany a jest wręcz Przeciwnie !
A ja wiem :D. Mam po prostu konfrontacyjny styl i mimo, że staram się nikogo nie obrażać, to wielu ludzi to oburza. No, a sytuacja z Gregiem eskalowała bardziej niż się spodziewałem. Trudno.
Kris pisze: 4. Mega zainspirowałeś mnie do częściowego naśladownictwa (tak i nie wstydzę się tego bo wychodzę z założenia, że lepiej z mądrym stracić niż z głupim zarobić). Moim Celem jest właśnie zbudowanie solidnego portfela opartego na wartości ( Na tę chwilę idzie mi to mozolnie ale Dam radę, potrzebuję na to Czasu i w tej materii śpieszę się powoli.
Dzięki, czy jest tu jakaś mądrość w moim portfolio to się okaże za te właśnie 2-3 lata. Nie polecam dokładnego kopiowania portfolio, bo jest ono nawet zbyt agresywne jak na mój gust :P. Jak faktycznie zacznie się jutro recesja to pewnie to zjedzie 30% i mnie ludzie tutaj wywiozą na taczkach, chociaż dla mnie to byłby idealny scenariusz bo spółki, które oceniam na wyprzedane, byłyby jeszcze tańsze a gotówka czeka.

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Kontakt:

Post autor: dammad » 12 gru 2018, 12:55

@Rastignac

Złoto :) Czemu Ty więcej nie piszesz? Nie przejmuj się tymi co marudzą, dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem, a to jest bezcenne i należy Ci się cała tona szacunku!

Jak już wcześniej pisałem, obiecuje taki portfel emerytalny sobie właśnie założyć i ciągnąć go przez te 20-30 lat, ale mimo wszystko poczekam najpierw na kryzys :P

Mi osobiście jako osobie niedoświadczonej w tym zakresie, brakuje tego typu postów/wiedzy. Jeśli możesz również napisać w jaki sposób dokonujesz selekcji spółek, co śledzisz z informacji, etc byłbym wdzięczny. (szczególnie z nastawieniem na inne notowania niż w USD)

Ze swojej strony mogę dorzucić jakieś info (jak będę wiedział na co zwracać uwagę) podczas przeczesywania czeluści netu :)

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 12 gru 2018, 14:42

Jestem zdania, że ATT jest na równi pochyłej. Ta spółka już wiele razy poprzez umiejętne zarządzanie i akwizycje spadała na 4 łapy. Dywidenda jest fenomenalna. Byłem inwestorem przez 6 lat i nadal jestem klientem indywidualnym tej firmy, w ubiegłym tygodniu nawet patrzyłem na ich cell ofertę, jako że w tej chwili jet promocja na 2 iphony i 700$ zniżki. Problem: firma nie ma nic unikatowego, ich cell phone serwis jest droższy ni z T-mobile czy Sprint i nie tak dobry jak verizon. Telewizja zarówno sat jak i internetowa nie tylko tracą subscrybentów, ale przegrywają walkę o tych co jeszcze konsumują tv w "tradycyjny sposób", nic dziwnego ich sprzęt sat ustępuje Dish Network. Wygląda to jak GE.
Silver lining to zakup Time Warner i powolne odradzanie firmy skutkujące rekomendacją zakupu przez Citi. Mam nadzieję, że firma przejdzie metamorfozę i wróci na tory wzrostu ale na razie stawiam na amerykański model upadku kolosa czyli zwiększanie ilości klientów poprzez zakupy innych firm i tracenie tychże przez słabą ofertę i cieniutki serwis.

ODPOWIEDZ