Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 19 sty 2021, 14:20

Ray chcą pobić rynek musisz inwestować w spółki które zmienią świat. Glina dobrze prawi polać mu !

P.S. Glina ty jeździłeś na nartach w Szwajcarii czy w Austrii ?

mkmk88
Stały bywalec

Post autor: mkmk88 » 19 sty 2021, 14:21

Ja się tak zastanawiam, bo... jak P/E jest ujemne, no to patrzy sie na P/S, bo to Growth, to jeszcze nie zarabia. Jak to jest jakiś moloch przemysłowy, mozna patrzec na P/B... a jak wycenić prawa autorskie, innowacyjność, potencjalne zyski z R&D? Są w sprawozdaniach 'intangible' assets, ale to jest coś bardzo uznaniowego w moim odczuciu. Ostatecznie, 'inwestor' chce kupic akcje, bo widzi w czymś wartość, a konkretnie widzi szanse na partycypację w zyskach. W 'krótkim" terminie (tj. np. 2-3 lata) zyski mniej wiecej da się prognozowac, biorąc pod uwagę sprzedaż, koszty, podpisane kontrakty etc. Ale w dłuższym terminie wysoka jakość "intangible" może być (moim zdaniem) wartością wewnętrzną firmy, która przełoży się na jeszcze większe zyski niż te prognozowane "tradycyjnie". Pytanie, jak usystematyzować (wycenić) taką "wirtualną" (intelektualną) wartość firmy i jej wpływ na przyszłe zyski? Czy się w ogóle da i czy jest sens? Może nie ma to sensu i wszystko zamyka się w zdolności firmy do zarabiania lub perspektyw na zdolność do zarabiania.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Post autor: Hubert » 19 sty 2021, 14:25

Zaprognozuj przychody za 10 lat takiej firmy jak DM ? Nowy produkt nowy rynek nikt nie wie jak to będzie. My zakładamy że firma zawojuje świat i za 10 lat nie będziemy już wozić towarów tylko będziemy je drukować na miejscu . Jesteś w stanie to wycenić ? Odpowiedź jest prosta nie :)
Oczywiście jest to trochę sprzedawanie marzeń i może się okazać że spółka za 2 lata zbankrutuje i nikt o niej nie będzie pamiętał ale tu już risk reward się kłania :)

mkmk88
Stały bywalec

Post autor: mkmk88 » 19 sty 2021, 14:28

Nie no, po prostu zastanawiam się na ile obecne ceny jednak "są" uzasadnione.
Żeby było jasne: ja żadnego krachu przewidziec nie próbuje, wręcz przeciwnie ;)

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 14:32

Hubert pisze:
19 sty 2021, 14:20
Ray chcą pobić rynek musisz inwestować w spółki które zmienią świat. Glina dobrze prawi polać mu !
Microsoft zmienił świat, ale jak ktoś kupił "wizjonersko" w okolicy 2000 roku to czekał na wyjście na zero 15 lat. Oczywiście przez moment był geniuszem giełdy ;). Jak chcesz pobić rynek, to musisz kupić coś co rynek wycenia poniżej potencjału. Chciałbym zobaczyć potencjał ROKU, którego rynek dzisiaj nie wycenia, haha.

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 14:36

RayDalio pisze:
19 sty 2021, 12:31
glina pisze:
19 sty 2021, 12:14
Czy X lat temu jakikolwiek analityk potrafil wyliczyc cene Netflixa? W koncu ile mozna zarobic na wysylkowym wypozyczaniu DVD, co? Kluczem do sukcesu dobrych spolek z wizjonerami na czele jest zdolnosc do zajmowania dodatkowych nisz rynku, lub wrecz tworzenie dla siebie rynkow ktore wczesniej nie istnialy. Z obecnych spolek to moim zdaniem taki PTON stworzyl sobie rynek i umiejetnie go zmonetyzowal. Przyklady mozna mnozyc,a przyszlosci nie da sie wydedukowac z przeszlosci. Niestety.
Absolutnie można wyliczyć. Można wyliczyć w jakimś zakresie ile zarobi firma zajmująca się wysyłkami DVD, a następnie kompletnie zmienić te wyliczenia, kiedy zmieni się "story" czyli zakres działalności firmy. Mogę zapytać podobnie: ilu dzisiejszych geniuszy inwestowania z Twittera widziało "wizjonerstwo" Netflixa te 10 lat temu? Wchodzą już w zdyskontowane z nawiązką przez rynek "story" i mylą spekulacyjną fazę bull marketu ze swoimi umiejętnościami. Ilu z nich weszło w "wizjonerskie" spółki THC? ;)

W momencie kiedy zakres dzialalnosci firmy sie zmieni, jest juz o wiele za pozno. Informacje, dyskusje, prognozy pojawiaja sie o wiele wczesniej. Oczywiscie zawsze moze sie zdarzyc, ze firma nie zrealizuje pomyslu skutecznie - to jest twoje ryzyko i twoja premia.

Firmy THC?

GRWG, IIRP - uwierz mi, o tych firmach czytalem na mediach spolecznosciowych we wczesnych fazach rozwoju i moge sobie tylko byc winny, ze probowalem byc madrzejszy. Niedoceniasz madrosci tlumu.

RayDalio pisze:
19 sty 2021, 12:31
Szczerze mówiąc nie wiem, bo nie interesowałem się ROKU. Rozumiem, że to też wizjonerska spółka i za te 5 lat będzie sporo wyżej, bo wizjonerzy znajdą nowe pola do ekspansji? Te 32 P/S to pewnie tylko głupia metryka dla starych value dziadów :)

Zresztą, my tu o jakiejś wycenie i wizjonerstwie, a przecież w tym wątku jak widzę średnia długość trzymania pozycji to pewnie z miesiąc. Nikt by się w życiu na rajd na NFLX nie załapał.

$ROKU Macquarie analyst Tim Nollen raised the firm's price target on Roku to $460 from $275 and keeps an Outperform rating on the shares.

Roku price target raised to $460 from $375 at Citi 07:06 ROKU Citi analyst Jason Bazinet raised the firm's price target on Roku to $460 from $375 and keeps a Buy rating on the shares.

Pewnie jacys kolejni amatorzy z Twittera.

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 14:43

glina pisze:
19 sty 2021, 14:36
W momencie kiedy zakres dzialalnosci firmy sie zmieni, jest juz o wiele za pozno. Informacje, dyskusje, prognozy pojawiaja sie o wiele wczesniej. Oczywiscie zawsze moze sie zdarzyc, ze firma nie zrealizuje pomyslu skutecznie - to jest twoje ryzyko i twoja premia.
HAHA, proszę cię, NFLX zaczął ze streamingiem w 2007, czyli jakieś... 20000% temu :D :D :D

glina pisze:
Firmy THC?

GRWG, IIRP - uwierz mi, o tych firmach czytalem na mediach spolecznosciowych we wczesnych fazach rozwoju i moge sobie tylko byc winny, ze probowalem byc madrzejszy. Niedoceniasz madrosci tlumu.
Doceniam, słyszałem od nich również o TLRY :D

glina pisze:
$ROKU Macquarie analyst Tim Nollen raised the firm's price target on Roku to $460 from $275 and keeps an Outperform rating on the shares.

Roku price target raised to $460 from $375 at Citi 07:06 ROKU Citi analyst Jason Bazinet raised the firm's price target on Roku to $460 from $375 and keeps a Buy rating on the shares.

Pewnie jacys kolejni amatorzy z Twittera.
Nie, to są profesjonaliści pompujący detaliczną spekułę ;)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Post autor: Hubert » 19 sty 2021, 15:17

RayDalio pisze:
19 sty 2021, 14:32
Hubert pisze:
19 sty 2021, 14:20
Microsoft zmienił świat, ale jak ktoś kupił "wizjonersko" w okolicy 2000 roku to czekał na wyjście na zero 15 lat. Oczywiście przez moment był geniuszem giełdy ;). Jak chcesz pobić rynek, to musisz kupić coś co rynek wycenia poniżej potencjału. Chciałbym zobaczyć potencjał ROKU, którego rynek dzisiaj nie wycenia, haha.

Jak najbardziej trzeba uważać. Moim zdaniem mamy teraz bańkę w sektorze EV wszyscy sądzą że sektor exploduje. Ja akurat nie mam żadnej ekspozycji na ten sektor poza shortem na NIO:)

Thorwald
Stały bywalec

Post autor: Thorwald » 19 sty 2021, 15:33

RayDalio pisze:
19 sty 2021, 11:59
I tutaj się absolutnie mylisz. "Moat" da się wyrazić liczbami, np. wyższą marżą czy większym udziałem w rynku niż konkurencja, co wpływa na ilość generowanego cashu.

Ciekawe na ile wyrazić „Moat” AAPL? Zdolność do wymyślania nowych produktów wpisujących się w cały system. Wiarę, że utrzymają się na powierzchni wyścigu technologicznego, nie tak jak dziesiątki innych firm z lat 90tych XX w większych od AAPL, które zmiótł wiatr postępu technologicznego.

RayDalio pisze:
19 sty 2021, 14:32
Jak chcesz pobić rynek, to musisz kupić coś co rynek wycenia poniżej potencjału. Chciałbym zobaczyć potencjał ROKU, którego rynek dzisiaj nie wycenia, haha.

Przy dziesiątkach milionów ludzi zajmujących się analizowaniem informacji oficjalnych płynących ze spółek na giełdach, ciężko jest wierzyć, że w aktualnej sytuacji na giełdach jesteśmy w stanie dostrzec fundamentalnie w spółce coś czego niewielu innych widzi. Albo mamy „informacje wewnętrzne”, albo The trend is your friend.

wieczny_byk
Wschodząca gwiazda

Post autor: wieczny_byk » 19 sty 2021, 15:41

Ale Fiverrem rzuciło.

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 16:20

From the bearish $FVRR report by UBS
"While we see runway to grow/scale against key secular themes, we believe execution & supportive broader market dynamics will be more critical than ever in the face of tough comps."

Czyli jakies bzdury bez konkretow. Buy the dip :-).

Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga

Post autor: Q'bot » 19 sty 2021, 17:21

Promocja na $KO edycja druga ;)
Tym razem i ja się poczęstowałem dip'em

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 18:26

Właśnie sobie sprawdziłem i w dniu, kiedy Steve Jobs prezentował pierwszego iPhone'a to AAPL miało P/E na poziomie... 8.7 :D. A już wtedy DOCHÓD Apple'a rósł w tempie 50-100% rocznie. Było za późno, żeby wejść?
Dzisiaj ludzie płacą kilkudziesięciokrotność PRZYCHODU za spółki przepalające cash i piszą, że jest tanio bo "wizjonerstwo". Paradne.

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 19 sty 2021, 18:46

koyfin twierdzi co innego:

Dnia Jan. 9, 2007, PE wynosiło ponad 30

xD
Załączniki
koyfin_20210119_064344552.png

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 18:50

@RayDalio

Ty inwestujesz po to, zeby miec racje, czy zeby zarobic? Sam pokazales na przykladzie AAPL jak niemiarodajnym wskaznikiem jest P/E dla spolek growth.

Pewnie specjalnie dla ciebie dzis ROKU +7%

$ONDS $MP $CURI $PLUG $MGNI po ok +10%
$IPOE $ATOM $RESN $WWR $FUTU po ok +20%

Dalo sie wejsc wczesniej, bo kazda z tych nazw pojawila sie w tym watku.

ODPOWIEDZ