Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Tomi5
Wschodząca gwiazda

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomi5 » 18 sty 2021, 17:31

dzięki za odp
Niby to oczywiste, że powinno się myśleć 5-10 lat do przodu, ale niestety boję się przepłacać i kupuję spółki, które są moim zdaniem "niedoceniane" przez rynek. A kupno tych lepszych odkładam na później, jak będzie taniej. W efekcie mój portfel nie wygląda tak, jak zakładałem. Dlatego potrzebuję, żeby czasem ktoś mnie naprostował i przypomniał, co jest najistotniejsze.

Co do FAANG to ciekawi mnie dlaczego AMZN stoi w miejscu? Może pomógłby split?
Od BABA i FB wolę trzymać się z daleka.
A Microsoft, Tencent, NET i TTD dopiszę sobie do listy obowiązkowych zakupów.

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 18 sty 2021, 21:42

NET i TTD są najdroższe z tych wszystkich i dlatego najbardziej narażone na momo crash. Zamiast NET lepszy CRWD, imho, bo są projekcje większego przyrostu rev y/y.

Wszystkie FANGI underperformują z wyjątkiem Apple i Googla - który z kolei słabo sobie radził w Q2, ale odzyskał sporo przychodów z reklam w Q3.

Imo, Baba i FB to spólki value teraz, mam nadzieję że w dobrym tego słowa znaczeniu.

Jeszcze jeśli chodzi o CRM, to też chciałbym zakupić, chociaż bez lewara ;)
Oni mają historię underpromise, overdeliver, stąd też ta wielka luka po wynikach latem. A ostatnio wykres wygląda słabo, bo wszyscy są teraz zorientowani na momentum - nawet mam tik toka na temat (uwaga, tego się nie da odzobaczyć ;) ):
https://twitter.com/TikTokInvestors/sta ... 3598558213

Ogólnie mam wrażenie, że zbliża się czas by ewakuować się z najbardziej grzanych momo-plays ;)

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 18 sty 2021, 22:02

jjtorpeda pisze:
18 sty 2021, 21:42
Imo, Baba i FB to spólki value teraz, mam nadzieję że w dobrym tego słowa znaczeniu.
Dla mnie podział value/growth jest sztuczny. Albo coś ma wartość albo nie ma :)

MaciekZ
Stały bywalec

Post autor: MaciekZ » 18 sty 2021, 22:19

kotu pisze:
16 sty 2021, 14:00
glina pisze:
16 sty 2021, 09:28
W zestawieniu z cwaniakiem z prezentacji NNOX to na serio niebo a ziemia ;-).

No tamten przyznaję, nie zachęcał ;) Ale to tylko osobowość CEO. Short term zrobiłeś dobry call z wyrzuceniem tego, ja w końcu się poddałem i zamknąłem po 50$. Nie było w tym mocy, ale na pewno będę monitorował newsy i mam nadzieję jeszcze tu wejść.

A ja sobie przed prezentacja CEO wystawilem PUTa ze strikiem 30 za jedyne 16 USD : )

Awatar użytkownika
Besso
Moderator

Post autor: Besso » 18 sty 2021, 22:58

RayDalio pisze:
18 sty 2021, 22:02
jjtorpeda pisze:
18 sty 2021, 21:42
Dla mnie podział value/growth jest sztuczny. Albo coś ma wartość albo nie ma :)

W temacie polecam ostatnie memo Howarda Marksa - Something of Value:
https://www.oaktreecapital.com/insights ... arks-memos

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 18 sty 2021, 23:45

Besso pisze:
18 sty 2021, 22:58
W temacie polecam ostatnie memo Howarda Marksa - Something of Value:
https://www.oaktreecapital.com/insights ... arks-memos

Dzięki, Marks zawsze na propsie.

Now, determining this value in practice is quite challenging, and the key to success lies not in the ability to perform a mathematical calculation, but rather in making superior judgments regarding the relevant inputs. Simply put, the DCF method is the main tool of all value investors in their effort to make investment decisions based on companies’ long-term fundamentals.
Dla mnie to właśnie oznacza że z def. spólki value mają stabilne przychody i koszta i tam DCF ma sens, a dla spółek growth DCF raczej sensu nie ma, bo zakłada płaski, przewidywalny model rozwoju. No i analitycy czy inni finansiści lubią DCF bo tego ich uczą i za to im płacą jak wystawiają price tergety, ale to nie znaczy że to ma dużo wspólnego z tym co się będzie działo na giełdzie.

Jeśli chodzi o BABA czy FB to value miałem na myśli w sensie wskaźników, np. P/S czy P/E na NTM są jak spółki value w środowisku zerowych stóp procentowych, nie że to dosłownie spółki value, które już nie zwiększają skali ;)

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Forumowy wyga

Post autor: CoinsMakingCoins » 19 sty 2021, 00:14

jjtorpeda pisze:
18 sty 2021, 23:45

Dzięki, Marks zawsze na propsie.

Howard czy Karl :) ?

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 00:37

jjtorpeda pisze:
18 sty 2021, 23:45
Dla mnie to właśnie oznacza że z def. spólki value mają stabilne przychody i koszta i tam DCF ma sens, a dla spółek growth DCF raczej sensu nie ma, bo zakłada płaski, przewidywalny model rozwoju.
To jakiś dziwny DCF, bo ten co ja znam pozwala wprowadzanie dowolnych wartości na przestrzeni lat ;). Zawsze da się określić przynajmniej przybliżone wartości revenue, operating margin i capex, a z tego wyciągnąć jakiś przedział wartości. W ten sposób da się np. pokazać, że obecna cena akcji Tesli to najzwyklejsza bańka. No ale, rynek stoi dzisiaj spekulacją drobnych "inwestorów", źródło czego jest opisane tutaj:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Odlozo ... 38856.html

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 19 sty 2021, 09:05

CoinsMakingCoins pisze:
19 sty 2021, 00:14
Howard czy Karl :) ?

Howard ;) Z Karla kiedyś próbowałem coś przeczytać, ale to było jakieś nieporozumienie

RayDalio pisze: To jakiś dziwny DCF, bo ten co ja znam pozwala wprowadzanie dowolnych wartości na przestrzeni lat ;). Zawsze da się określić przynajmniej przybliżone wartości revenue, operating margin i capex, a z tego wyciągnąć jakiś przedział wartości. W ten sposób da się np. pokazać, że obecna cena akcji Tesli to najzwyklejsza bańka. No ale, rynek stoi dzisiaj spekulacją drobnych "inwestorów", źródło czego jest opisane tutaj:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Odlozo ... 38856.html

Zgadza się, DCF to model z wieloma parametrami i to co założysz na wejściu, to dostaniesz na wyjściu. Jako model nie jest ani dobry ani zły, ale to czy jest przydatny w inwestowaniu to inne pytanie ;)
Chodziło mi tylko o to, że dla spólek dla których łatwo szacować input do DCF, ta ma jak najbardziej sens w prognozowaniu tego co się stanie za 12 czy 24 miesięcy. I te spółki są w miarę stabilne, a ich notowania przewidywalne na giełdzie - albo przynajmniej wiemy czy przepłacamy czy jest tanio.
Natomiast DCF w ogóle nie bierze czynnika X (np. moat produktu, czy CEO to super gość, memiczność spólki/spólka ma status kultu (PTON, TSLA, LULU, AAPL,PENN,...)) - to w ogóle nie jest zdyskontowane. Np. BRK kupiła Coca Colę bardzo drogo jak na tamte czasy, bo wiedzieli że spólka ma unikalny produkt i łatwo skalowalny (w porównaniu do np. przemysłu, który wtedy królował). No i z DCF wychodziło że KO jest mniej warta niż Warren zapłacił - a kto ostatecznie miał rację? Albo ta nieszczęsna tesla - analitycy dają PT od 18$ do 800$ - fajna ta analiza, taka nie za pewna ;)

No i ostatnie, DCF to algorytm, dziś nie potrzeba nawet do tego analityka który coś wie o branży, wystarczy wziąć liczby z poprzednich kwartałów/porównać do peersów i voilà - są serwisy internetowe które robią to automatycznie. I to ma dawać istotną przewagę na rynku? To nie czasy, gdy tylko Wall Street ma dostęp do informacji, który teraz jest powszechny, więc trochę co innego teraz działa.

A z innych niusów, ETH osiągnęło ATH, co dla mnie jest sygnałem by zrobić pierwszy take profit na krypto. Futures też ładnie, a ponieważ mam masę roboty, do zobaczenia po sesji w USA ;)

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 09:19

Ale ladnie Logitech po wynikach. Mam nadzieje, ze chociaz ktos z was sie zalapal, bo ja nie ;-)

I jeszcze Chinski Software (zwrot z ostatniego miesiaca):

hkex software.png

Od gory: Weibom, XD Inc, Yeahka, Kingsoft Cloud, Kingdee.

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 09:47

Logitech EPS beats by $1.44, beats on revenue, raises outlook

Jan. 18, 2021 10:29 PM ETLogitech International S.A. (LOGI)By: Jignesh Mehta, SA News Editor10 Comments

Logitech (NASDAQ:LOGI): FQ3 Non-GAAP EPS of $2.45 beats by $1.44; GAAP EPS of $2.22 beats by $1.33.
Revenue of $1.67B (+85.0% Y/Y) beats by $420M.

Cash flow from operations was $530M, compared to $181Min the same period a year ago.

Outlook: Logitech raised its Fiscal Year 2021 annual outlook to between 57% and 60% (prior: 35 and 40%) sales growth in constant currency, and ~$1.05B (prior: $700M to $725M) in non-GAAP operating income.

Mocne liczby :-)

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 10:48

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 11:59

jjtorpeda pisze:
19 sty 2021, 09:05
Natomiast DCF w ogóle nie bierze czynnika X (np. moat produktu, czy CEO to super gość, memiczność spólki/spólka ma status kultu (PTON, TSLA, LULU, AAPL,PENN,...)) - to w ogóle nie jest zdyskontowane. Np. BRK kupiła Coca Colę bardzo drogo jak na tamte czasy, bo wiedzieli że spólka ma unikalny produkt i łatwo skalowalny (w porównaniu do np. przemysłu, który wtedy królował). No i z DCF wychodziło że KO jest mniej warta niż Warren zapłacił - a kto ostatecznie miał rację? Albo ta nieszczęsna tesla - analitycy dają PT od 18$ do 800$ - fajna ta analiza, taka nie za pewna ;)
I tutaj się absolutnie mylisz. "Moat" da się wyrazić liczbami, np. wyższą marżą czy większym udziałem w rynku niż konkurencja, co wpływa na ilość generowanego cashu. No ale OK, rozumiem, że dzisiaj "analiza" sprowadza się do sprawdzenia co jest modne na Twitterze/Reddicie bo i tak wszystko idzie do góry i wszyscy są genialnymi inwestorami ;)
A z tą Teslą to ciekawe, bo np. Morningstar jakoś daje radę uzyć DCF i nie wychodzi im $18-$800...

Awatar użytkownika
glina
Ekspert

Post autor: glina » 19 sty 2021, 12:14

@RayDalio

Obawiam sie, ze nie moge sie z toba zgodzic. Wszystko co da sie wyliczyc da sie zamknac w obrebie faktorow Value i Quality.
Jest to analiza poprawna, ale daje wyniki co najwyzej poprawne. Problem wynika z tego, ze mierzalne parametry fundamentalne pozwalaja ekstrapolowac przeszlosc dalej w przyszlosc, ale nie wiecej.

Czy X lat temu jakikolwiek analityk potrafil wyliczyc cene Netflixa? W koncu ile mozna zarobic na wysylkowym wypozyczaniu DVD, co? Kluczem do sukcesu dobrych spolek z wizjonerami na czele jest zdolnosc do zajmowania dodatkowych nisz rynku, lub wrecz tworzenie dla siebie rynkow ktore wczesniej nie istnialy. Z obecnych spolek to moim zdaniem taki PTON stworzyl sobie rynek i umiejetnie go zmonetyzowal. Przyklady mozna mnozyc,a przyszlosci nie da sie wydedukowac z przeszlosci. Niestety.

Albo takie ROKU. Przeciez firma smiec, jak dlugo mozna sprzedawac dostawki do starych telewizorow. Przeciez zaraz kazdy bedzie mial Smart TV i ROKU zbankrutuje. A tu prosze niespodzianka, reklamy parametryczne, system operacyjny RokuOS, revenue growth przyspiesza eksponencjalnie, a czesc sprzetowa (przystawki do tv) to juz nieznaczna czesc revenue. Policzylbys?

RayDalio
Stały bywalec

Post autor: RayDalio » 19 sty 2021, 12:31

glina pisze:
19 sty 2021, 12:14
Czy X lat temu jakikolwiek analityk potrafil wyliczyc cene Netflixa? W koncu ile mozna zarobic na wysylkowym wypozyczaniu DVD, co? Kluczem do sukcesu dobrych spolek z wizjonerami na czele jest zdolnosc do zajmowania dodatkowych nisz rynku, lub wrecz tworzenie dla siebie rynkow ktore wczesniej nie istnialy. Z obecnych spolek to moim zdaniem taki PTON stworzyl sobie rynek i umiejetnie go zmonetyzowal. Przyklady mozna mnozyc,a przyszlosci nie da sie wydedukowac z przeszlosci. Niestety.
Absolutnie można wyliczyć. Można wyliczyć w jakimś zakresie ile zarobi firma zajmująca się wysyłkami DVD, a następnie kompletnie zmienić te wyliczenia, kiedy zmieni się "story" czyli zakres działalności firmy. Mogę zapytać podobnie: ilu dzisiejszych geniuszy inwestowania z Twittera widziało "wizjonerstwo" Netflixa te 10 lat temu? Wchodzą już w zdyskontowane z nawiązką przez rynek "story" i mylą spekulacyjną fazę bull marketu ze swoimi umiejętnościami. Ilu z nich weszło w "wizjonerskie" spółki THC? ;)

glina pisze:
19 sty 2021, 12:14
Albo takie ROKU. Przeciez firma smiec, jak dlugo mozna sprzedawac dostawki do starych telewizorow. Przeciez zaraz kazdy bedzie mial Smart TV i ROKU zbankrutuje. A tu prosze niespodzianka, reklamy parametryczne, system operacyjny RokuOS, revenue growth przyspiesza, a czesc sprzetowa (przystawki do tv) to juz nieznaczna czesc revenue. Policzylbys?
Szczerze mówiąc nie wiem, bo nie interesowałem się ROKU. Rozumiem, że to też wizjonerska spółka i za te 5 lat będzie sporo wyżej, bo wizjonerzy znajdą nowe pola do ekspansji? Te 32 P/S to pewnie tylko głupia metryka dla starych value dziadów :)

Zresztą, my tu o jakiejś wycenie i wizjonerstwie, a przecież w tym wątku jak widzę średnia długość trzymania pozycji to pewnie z miesiąc. Nikt by się w życiu na rajd na NFLX nie załapał.

ODPOWIEDZ