Tesla

Co warto kupić, a co sprzedać? Tutaj chwalimy się własnymi pomysłami i własnymi transakcjami.
Wiadomość
Autor
Tomek
Man with a plan

Re: Tesla

#381 Postautor: Tomek » 12 cze 2018, 22:24

A tam od razu, że Elon kłamie. A Ty nigdy nie obiecywałeś żonie, dziecku, rodzicom, sobie czy komukolwiek, ze zrobisz coś dzisiaj, a potem to przekładałes na kolejny dzień i potem na jeszcze kolejny? Czy to znaczy, że tego pierwszego dnia kłamałeś? :) Czy Mercedes kłamał, kiedy podawał pierwsze terminy wypuszczenia nowych aut elektrycznych, a ostatnio przełożył to o... pare lat? Tak wyglada biznes, jeśli ktoś bierze się za pionierskie wyzwania. Shit happens i czasem plany trzeba weryfikować.

U mnie Tesla nie spełnia ani jednego parametru, który powinna spełniać spółka, żeby znaleźć się w moim portfelu. To absolutny wyjątek i akcje kupione z perspektywą emerytalną, których nie zamierzam dotykać przez minimum następnych kilkanaście lat.

Pisałem w tym wątku już pare razy o uzasadnieniu tego podejścia, tu wrzucę tylko odnośnie ceny docelowej, o która pytałeś:

4B22552C-9D7E-4435-BCFB-B552B0B8FF24.jpeg
4B22552C-9D7E-4435-BCFB-B552B0B8FF24.jpeg (259.79 KiB) Przejrzano 327 razy

eleste
Stały bywalec

#382 Postautor: eleste » 12 cze 2018, 22:39

Tomek pisze:A tam od razu, że Elon kłamie. A Ty nigdy nie obiecywałeś żonie, dziecku, rodzicom, sobie czy komukolwiek, ze zrobisz coś dzisiaj, a potem to przekładałes na kolejny dzień i potem na jeszcze kolejny? Czy to znaczy, że tego pierwszego dnia kłamałeś? :)

a u Ciebie, po którym razie żona, dziecko, rodzice ect przestają Ci wierzyć? ;)
Tomek pisze:Czy Mercedes kłamał, kiedy podawał pierwsze terminy wypuszczenia nowych aut elektrycznych, a ostatnio przełożył to o... pare lat? Tak wyglada biznes, jeśli ktoś bierze się za pionierskie wyzwania. Shit happens i czasem plany trzeba weryfikować.

jasne, tylko że Daimler zarabia :), a Elon "miał" zarabiać, a jednak jak to ładnie napisałeś "przełożył" sobie ten temat :)

Tomek pisze:U mnie Tesla nie spełnia ani jednego parametru, który powinna spełniać spółka, żeby znaleźć się w moim portfelu. To absolutny wyjątek i akcje kupione z perspektywą emerytalną, których nie zamierzam dotykać przez minimum następnych kilkanaście lat.

Pisałem w tym wątku już pare razy o uzasadnieniu tego podejścia, tu wrzucę tylko odnośnie ceny docelowej, o która pytałeś:

ok jasne

Tomek
Man with a plan

#383 Postautor: Tomek » 12 cze 2018, 22:58

eleste pisze:a u Ciebie, po którym razie żona, dziecko, rodzice ect przestają Ci wierzyć? ;)

Szybko nauczyli się, że nie ma sensu wywierać presji na składanie precyzyjnych deklaracji, żeby potem nie przeżywać rozczarowania raz po raz. Inwestorzy Tesli też powinni się tego nauczyć :)

Ja prowadzę prostą kilkuosobową firmę, a wielokrotnie muszę zmieniać i weryfikować plany i założenia biznesowe, bo cały czas pojawiają się jakies przeszkody i nieprzewidywalne sytuacje. Wyobrażam sobie więc, że ktoś kto zatrudnia trzydzieści tysięcy osób i po raz pierwszy w swojej historii próbuje zbudować masowy samochód elektryczny, może mieć tych przeszkód i problemów nieco więcej :)

eleste
Stały bywalec

#384 Postautor: eleste » 12 cze 2018, 23:04

Tomek pisze:Szybko nauczyli się, że nie ma sensu wywierać presji na składanie precyzyjnych deklaracji, żeby potem nie przeżywać rozczarowania raz po raz. Inwestorzy Tesli też powinni się tego nauczyć :)

czyli Tesla- inwestor to nie dla mnie :)

Tomek pisze:Ja prowadzę prostą kilkuosobową firmę, a wielokrotnie muszę zmieniać i weryfikować plany i założenia, bo cały czas pojawiają się jakies przeszkody i nieprzewidywalne sytuacje. To wyobrażam sobie, że ktoś kto zatrudnia trzydzieści tysięcy osób i po raz pierwszy w swojej historii próbuje zbudować masowy samochód elektryczny, może mieć tych przeszkód i problemów nieco więcej :)

nie no jasne, sam prowadzę obecnie inwestycję - budowę fabryki i wiadomo, że mamy obsuwy bo zawsze są. Ale jak z powodów xxx coś się obsunęło z kwietnia na wrzesień to nie obiecuję że będzie na czerwiec :)
Ja rozumiem Twój punkt widzenia. Do Tesli podchodzę z uśmiechem na ustach nawet jakby mi następna short- próba wyzerowała tegoroczne zyski z shortów (więcej u mnie niemożliwe- skoro już jestem na kilkunastoprocentowym plusie to nie lubię schodzić pod kreskę).

Tomek
Man with a plan

#385 Postautor: Tomek » 12 cze 2018, 23:15

Z Gregiem już kiedyś, po którejś butelce wina, podzieliliśmy tort i ustaliliśmy, że on jest od tego, żeby na shortach Tesli zarabiać w krótkim terminie, a ja w perspektywie wielu lat będąc po długiej stronie rynku. Na tych akcjach zmienności wystarczy dla wszystkich :)

A i tak zobaczycie, że za dziesięć lat Tesla będzie na każdym parkingu w każdym zachodnim mieście. W pierwszego iPhona tez mało kto wierzył. Tak samo jak w pierwszy aparat cyfrowy i w pierwszą płytę CD. Pomysły, żeby skatalogować cały internet w jednym miejscu, też na początku brzmiały absurdalnie. Przecież w początkowych fazach na tym kompletnie nie dało się zarobić... Wydaje mi się, że oczekujecie nie wiadomo jakiej rentowności i dojrzałego modelu biznesowego od firmy, która de facto działa jeszcze jak taki przerośnięty startup. Dajcie Tesli trochę oddechu, nie od razu Rzym zbudowano :)

PS. Kurcze, to naprawdę nie robi na nikim wrażenia, że firma praktycznie co roku podwaja swoje przychody i z poziomu 2 mld cztery lata temu doszła do poziomu 12 mld dzisiaj?

39E5B0F9-6BC4-44B9-9579-B1B7D82CB9F3.png
39E5B0F9-6BC4-44B9-9579-B1B7D82CB9F3.png (24.04 KiB) Przejrzano 297 razy

cannarek

#386 Postautor: cannarek » 13 cze 2018, 11:12

Tomek pisze:A i tak zobaczycie, że za dziesięć lat Tesla będzie na każdym parkingu w każdym zachodnim mieście. W pierwszego iPhona tez mało kto wierzył. Tak samo jak w pierwszy aparat cyfrowy i w pierwszą płytę CD. Pomysły, żeby skatalogować cały internet w jednym miejscu, też na początku brzmiały absurdalnie. Przecież w początkowych fazach na tym kompletnie nie dało się zarobić... Wydaje mi się, że oczekujecie nie wiadomo jakiej rentowności i dojrzałego modelu biznesowego od firmy, która de facto działa jeszcze jak taki przerośnięty startup. Dajcie Tesli trochę oddechu, nie od razu Rzym zbudowano :)

Zgadzam się z Tobą prawie w 100%:) Moim zdaniem za dziesięć albo 20 lat samochód całkowicie elektryczny będzie na każdym podwórku. Jednak czy to akurat będzie Tesla to już czysty zakład. Może to być Tesla jednak ryzyko tego zakładu jest bardzo spore. Twój przykład z iPhonem nie jest do końca analogiczny, pełna analogia by była moim zdaniem raczej z firmą Nokia albo Motorola, które były pionierami w nowej technologii i niestety nie dały rady próbie czasu i kolejnym, którzy budowali firmy i pomysły już na bardziej przewidywalnym gruncie technologicznym. Przykład z Yahoo vs Google również nie napawa optymizmem. Reasumując moim zdaniem rozsądniej jest obstawiać ten zakład o nowe technologie, obstawiając nie tylko jednego konia i już w szczególności nie tylko tego, który jest prekursorem.

sebo
Forumowy wyga

#387 Postautor: sebo » 13 cze 2018, 13:54

Żeby tak było, musi się zmienić technologia, czyli baterie a tego nie ma i nie widać w przyszłości.
Więc jak samochody mają być elektryczne jak nie ma technologii?

Tomek
Man with a plan

#388 Postautor: Tomek » 13 cze 2018, 16:52

cannarek pisze:Reasumując moim zdaniem rozsądniej jest obstawiać ten zakład o nowe technologie, obstawiając nie tylko jednego konia i już w szczególności nie tylko tego, który jest prekursorem.

Dlatego głównie dużą gotówkę stawiam na kobalt, który jest potrzebny wszystkim producentom aut, bez względu na markę. Tesla to tylko taka moja fanaberia, bo lubię wizjonerów, którzy próbują zmieniać świat :)

Piotr

#389 Postautor: Piotr » 13 cze 2018, 19:24

Tomek pisze:
cannarek pisze:Reasumując moim zdaniem rozsądniej jest obstawiać ten zakład o nowe technologie, obstawiając nie tylko jednego konia i już w szczególności nie tylko tego, który jest prekursorem.

Dlatego głównie dużą gotówkę stawiam na kobalt, który jest potrzebny wszystkim producentom aut, bez względu na markę. Tesla to tylko taka moja fanaberia, bo lubię wizjonerów, którzy próbują zmieniać świat :)

Tylko Cobalt 27 czy masz w portfelu inne spółki? Swoją drogą dzięki za tipa, czaiłem się na KBLT od jakiegoś czasu.

Tomek
Man with a plan

#390 Postautor: Tomek » 13 cze 2018, 19:28

Tylko Cobalt 27, bo to ekspozycja na czysty kobalt. Oni po prostu trzymają w magazynach surowiec i tyle. Poza tym nie prowadzą żadnej działalności operacyjnej, a więc nie istnieje tu tradycyjne ryzyko występujące przy normalnej działalności wydobywczo-produkcyjnej (katastrofy, strajki, związki zawodowe, zdarzenia jednorazowe etc).

Z drugiej strony Tesla ostatnio coś przebąkuję o technologii zastępowania kobaltu tańszym niklem w produktach pochodzących z Gigafactory. To pieśń przyszłości raczej, no ale posiadanie Tesli i kobaltu to zawsze jakaś dywersyfikacja. W sumie warto by też może zgłębić temat tego niklu i ewentualnie postawić także na niego. Nie interesowałem się tym jeszcze za bardzo.

Dobrym pomysłem wydaje się też zainwestowanie w firmy zajmuje się recyclingiem kobaltu. W końcu żywotność akumulatorów i baterii litowo-jonowych to jakieś osiem lat. Prędzej czy później one będą się zużywały i wtedy można poddać je procesowi recyclingu, żeby odzyskać kobalt. To powinno być tańsze niż jego wydobycie. Takimi rzeczami zajmuje się, np. belgijska firma Umicore. No ale to ciągle mówimy o inwestycji na wiele wiele lat.

W każdym razie taki zestaw: Tesla + kobalt + nikiel + lit + Umicore dałby już fajną zdywersyfikowaną ekspozycję na rynek EV. Do tego może jeszcze jakiś producent samych baterii w rodzaju japońskiego GS Yuasa Corp albo Panasonica, koreańskiego LG Chem czy chińskiego CATL i mamy pełen pakiet.

Wróć do „Aktualne pomysły na transakcje LONG/SHORT”