Biotech, NGS, Genomics

Co warto kupić, a co sprzedać? Tutaj chwalimy się własnymi pomysłami i własnymi transakcjami.
Wiadomość
Autor
TMan
Posty: 31
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Biotech, NGS, Genomics

#1 Postautor: TMan » 11 lip 2018, 20:30

Pomysł na ten wątek podrzucił mi Tofu swoim wpisem w sąsiednim wątku.
Plastic Tofu pisze:Wczoraj był dobry dzień, a dzisiaj powrót do realiów.
Czy ktoś tu śledzi biotech??? Ruchy na niektórych firmach są co najmniej zastanawiające, dzisiaj BIIB od końca maja REGN tylko dla przykładu. Potrzebuję opinii czy to pojedyńcze wyskoki, czy zaczynemy trend na bio??

Żeby to nie zaginęło w odmętach wykresowego spamu, postanowiłem wyodrębnić jak osobny temat.

Sektor biotechnologii jest bardzo ciekawy i wspaniale rokuje na przyszłość. Ponieważ sam siedzę w tym zawodowo, postanowiłem dorzucić swoje "insider's info" odnośnie tego co obecnie jest dominującym trendem w całym sektorze, czyli sekwencjonowaniu genomów. Od mniej więcej 10 lat odbywa się ogromny postęp w tej dziedzinie, zwanej potocznie NGS lub WGS (odpowiednio Next Generation Sequencing lub Whole Genome Sequencing). Głównym motorem tegoż jest znaczący spadek kosztów sekwencjonowania, który jeszcze 10 lat temu liczony był w mln$/genom, a obecnie spadł do <1000$. Mówimy tu o genomie ssaczym/ludzkim, sekwencjonowanie genomu bakteryjnego jest jeszcze tańsze. Otwiera to ogromne możliwości jeżeli chodzi o spersonalizowaną medycynę opartą o indywidualny kod genetyczny każdego osobnika. W UK ruszył kilka lat temu projekt 100 000 Genomes, który jest pionierskim przedsięwzięciem mającym na celu określenie profilu chorobowego populacji Anglii i Walii w oparciu o który będzie można w przyszłości diagnozować występowanie chorób o podłoży genetycznym dla każdej osoby.
https://www.genomicsengland.co.uk/the-100000-genomes-project/
Wysoce prawdopodobne jest, że kolejne kraje zaczną wdrażać podobne programy pilotażowe, aby w przyszłości rozwijać spersonalizowaną medycynę u siebie. To wszystko wymaga sekwencerów oraz zaopatrzenia je w odpowiednie reagenty, czyli tzw. sequencing chemistry. Te muszą dostarczyć firmy, które posiadają patenty na swoje własne metody sekwencjonowania. Obecnie największym graczem na rynku i głównym motorem spadku kosztów jest Illumina, która przejęła obecną technologię od firmy Solexa. Głównymi produktami firmy są sekwencery MiSeq, HiSeq i najnowszy NovaSeq. Innym ważnym graczem jest ThermoFisher Scientific ze swoim systemem IonTorrent, wspomniane tu już Pacific Biosciences czyli PacBio, który ma w ofercie SMRT i w końcu brytyjski Oxforde Nanopore z dwoma różnymi systemami PromethION i MinION. Z tego co kojarzę ta ostatnia firma obecnie nie jest notowana na giełdzie. Oprócz samego hardware wszystkie te firmy oferują systemy analizy danych, cloud storage itp. ale nie ma to większego znaczenia dla naszych rozważań.
Jeśli chodzi o udział w rynku to wrzucę taka mapkę
http://enseqlopedia.com/ngs-mapped/
Od razu widać, że Illumina rulezz, ale dodam jeszcze takie zestawienie
https://www.genengnews.com/the-lists/top-10-sequencing-companies/77901078
Nie będę tu wrzucał notowań tych firm, ich finansów itp, bo to znajdziecie sami i przeanalizujecie o wiele lepiej nią ja ;) Zresztą po cichu na to liczę. Mam nadzieję, że temat się rozwinie, chętnie też odpowiem jeśli macie jakieś pytania odnośnie sekwencjonowania.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 173
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Biotech, NGS, Genomics

#2 Postautor: Plastic Tofu » 11 lip 2018, 23:50

Wielkie dzięki za poświęcony czas.
Dla mie Biotech skończył się w 2015 roku kiedy Regeneron, czy Amgen przestały mieć wystarczająco pary na dalsze wzrosty. Moje inwesycje w Biotech, opierały sie na trendzie, analizie fundamentalnej oraz znikomej wiedzy na temat leków produkowanych czy w pipeline. M&A też wyglądały imponująco i wyglądało to na konsolidację sektora gdzie jasno wytworzy się wąska grupa liderów. którzy zbiora śmietanę i przy okazji mi wpadnie coś tam.
Dzisiaj sytuacja jest inna na rynku, oczekiwanie że jak w 2011 czy 2012 roku cokolwiek się kupi przyniesie zyski jest mniej rozsądne. Drugą rzeczą przynajmniej jak dla mnie jest poziom zrozumienia zagadnienia. Jak jeszcze kilka lat temu gdzieś to było do ogarnięcia. natomiast gdy czytam to co piszesz czuję się jak indianin 150 lat temu przed fotografem bedący w strachu, że zabiorą mu duszę robiąc zdjęcie. Stąd rodzi się do Ciebie prośba czy masz pod ręką jakiś primer, info które można wchłonąć w 1-2 godziny aby nie wyglądać jak jeleń w swiatłach samochodu, jakieś linki gdzie możnabyłoby poszerzyć swoją wiedzę trochę informacyjnie i trochę biznesowo?

Będę b wdzięczny.
These are the days that test your heart and soul
Strap yourself in for the American Fall
Day after day it is all crash and burn
A nation hijacked by the criminals

TMan
Posty: 31
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Biotech, NGS, Genomics

#3 Postautor: TMan » 12 lip 2018, 21:27

Jak znajdę coś bardziej "przyswajalnego" niż jakieś przykładowe rozprawy naukowe opisujące technologie to wrzucę. Póki co polecam blog, z którego mapkę tu wrzuciłem
http://enseqlopedia.com/
Autor jest kierownikiem laboratorium sekwencjonowania na uniw w Cambridge i można tam znaleźć sporo wpisów dotyczących właśnie technologii oraz opinii o nich z pierwszej ręki.
Co do wiadomości biznesowych to poza powszechnie linkowanymi tu stronami nic więcej nie znam. Ale jak mi wpadnie coś ciekawego to wrzucę.

Póki co ILMN do góry, dzisiaj pękło 300USD ;)


Wróć do „Aktualne pomysły na transakcje LONG/SHORT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości