Dobór brokera na początek

Tutaj trafiają wszystkie tematy, które nie zasłużyły na to, aby znaleźć się w jednej z głównych kategorii i zostały z niej wyprowadzone pod przymusem.
matti_grey

Dobór brokera na początek

Post autor: matti_grey » 24 sty 2021, 00:18

Cześć,

wiem, że temat jest wałkowany wielokrotnie i niektórych to irytuje, jednak postanowiłem założyć taki temat, żeby dostać odpowiedzi na konkretne pytania które mnie interesują.

Jestem kompletnym nowicjuszem jeżeli chodzi o giełdę i inwestycję, chciałbym co miesiąc inwestować pieniądze (max kilka tyś zł miesięcznie) długoterminowo (dekady) np w tzw "index funds" czy ETF śledzące np amerykański S&P500.

Jaki broker najbardziej by pasował do takiego zastosowania? Ważne dla mnie jest aby nie było zbyt skomplikowane wypełnienie PIT, najlepiej jakby dało się jakiś PDF wygenerować na podstawie którego biuro rachunkowe wyliczyłoby mi wszystko co jest potrzebne.

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Forumowy wyga

Re: Dobór brokera na początek

Post autor: CoinsMakingCoins » 24 sty 2021, 00:27

paviko
Wschodząca gwiazda

Re: Dobór brokera na początek

Post autor: paviko » 24 sty 2021, 14:30

ETFy indeksowe, okres w dziesiątkach lat, kilka tyś. zł. / miesiąc i PIT-8C, to na początek warto rozważyć polskich brokerów mBank i BOŚ. I dodatkowo jako konto IKE/IKZE (wtedy można kupować ETF dystrybuujące dywidendę, nie pobierają żadnego podatku), a reszta na zwykłym koncie (tylko tu warto już kupować ETFy akumulujące dywidendę). Aby ograniczyć prowizję to pojedynczy zakup powinien być za ok. min. 6 tyś zł (teraz promocja to nawet 5 tyś. zł). PIT-8C wystawiają

Zablokowany