Opcja a wygasanie

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Apeks
Posty: 30
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: Apeks » 01 sie 2020, 19:41

A takie dwa pytania związane ze słynnym juz przypadkiem akcji Kodaka z ostatniego tygodnia czyli wystrząłu w górę oraz Wirecard ale sprzed kilku tygodni, czyli gwałtownego spadku jego akcji.

1. załóżmy że cena strike zakupionej opcji call Kodaka była 2$, a cena akcji w ostatnim dniu, a mówiąc precyzyjniej na zamknięciu ostatniego dnia wyniosła 2,1$, czyli egzekucja jest automatyczna i nasze prawo zakupu stało się de facto obowiązkiem zakupu 100 akcji. Interesuje mnie po jakiej cenie następuje zaksięgowanie akcji na rachunku tj. czy po ww. cenie zamknięcia, czy po cenie otwarcia z następnego dnia sesyjnego? Moim zdaniem po ww. cenie zamknięcia, natomiast możliwość pozbycia się tych akcji jest możliwa dopiero po cenie otwarcia następnego dnia sesyjnego. I jeśli tak, to zakładając że otwarcie było z potężną luką w górę (w rzeczywistości chyba nie było takiej luki, ale mniejsza o to) mielibyśmy dużo szczęścia i zarobilibyśmy. Ciekawe czy uzyskalibyśmy podobny profit, gdyby nie byłoby wystarczającej ilości środków na rachunku na pokrycie zakupu tychże akcji. No i co z Wirecard gdzie powiedzmy że opcje też stały się ITM na zamknięciu ale otwarcie nastąpiłoby z potężną luką w dół?

2. no i jak wyglądałoby to w przypadku nabycia opcji put, a więc np. cena strike Wirecard 105Eur, a cena zamknięcia akcji w dniu wygaśnięcia spada do 104,8Eur, czyli znowu egzekucja automatyczna. Zakładając, że nie posiadamy akcji co do których mamy teraz obowiązek ich sprzedaży, a posiadamy wystarczającą ilość środków na pokrycie zakupu tych akcji, po jakiej cenie nastąpi zakup i po jakiej "przymusowa" sprzedaż , tj. czy zakup po ww. cenie zamknięcia 104,8Eur, a sprzedaż po cenie otwarcia następnego dnia sesyjnego (czyli załóżmy znowu potężną lukę do 1Eur?) No i jak wyglądałoby to gdybyśmy nie posiadali wystarczającej ilości środków na nabycie akcji?

Awatar użytkownika
Hubert
Stały bywalec
Posty: 393
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: Hubert » 02 sie 2020, 11:34

W sumie się nigdy na tym tak nie zastanawiałem bo prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bliskie zeru jednak hipotetycznie
Masz kupioną opcje call na spółkę x za 2 usd strike 100 Wydajesz na to 200 USD . Na koncie masz 1000 USD . I teraz w piątek akcje kosztują 102 USD i jest to kurs zamknięcia. W takim przypadku broker wykona opcję z automatu gdyż masz zysk na pozycji i w sobotę po sesji masz 100 sztuk akcji x po cenie 100 czyli na rachunku masz margi -9000 USD . Nie możesz ich sprzedać bo rynek zamknięty. W poniedziałek luka - 40 % . Akcje warte są 6000 USD i ty masz na koncie - 3000 USD i musisz dopłacić. Dlatego najlepiej jest sprzedać taką opcję na koniec dnia w piątek żeby pozbyć się tego problemu :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 552
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: mlubinski » 02 sie 2020, 20:25

No czekaj jak kupiles opcje call to nie masz obowiazku kupna tych 100 akcji z tego co mi wiadomo (jesli wystawiles calla i cena jest >= strike to wtedy tak)

Chyba ze zle cos rozumiem?

Awatar użytkownika
Hubert
Stały bywalec
Posty: 393
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: Hubert » 02 sie 2020, 21:37

Marek nie masz obowiązku ale broker jeżeli masz zysk na pozycji automatycznie kupi Ci akcje żeby go zrealizować .

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 552
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: mlubinski » 03 sie 2020, 12:18

Hubert pisze:
02 sie 2020, 21:37
Marek nie masz obowiązku ale broker jeżeli masz zysk na pozycji automatycznie kupi Ci akcje żeby go zrealizować .

uo to nie wiedzialem :D myslalem, ze "wygadaja" i masz "peszek" jesli nie wykonasz/sprzedasz, dzięki za wyjaśnienie.

winnie-the-pooh
Posty: 19
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Opcja a wygasanie

Post autor: winnie-the-pooh » 03 sie 2020, 21:34

Transakcja zakupu/sprzedaży akcji odbywa się zgodnie z kontraktem opcyjnym po cenie zapisanej w tym kontrakcie.
Niemniej równie dobrze można opcję sprzedać/odkupić z rynku za jej wartość wewnętrzną przed zamknięciem notowań i potem samemu zdecydować czy sprzedać/kupić akcje już po cenie spot. Bilans będzie ten sam z dokładnością do różnic w prowizjach (wszystko już kilka razy przećwiczyłem, łącznie z early execution - jednak się zdarza i pewien układ z datą ex-Dividend może spowodować wykonanie opcji przed czasem przez posiadacza opcji).
Działając na rynku warto jednak pamiętać o tym o czym jest na kursie - o płynności ! Jeżeli płynność danych opcji jest wysoka to nie będzie z tym problemu, ale jeśli jest niska to problem może się pojawić. Stąd otwierając pozycję trzeba jednak chwilę pomyśleć co się robi i jaka to pozycja oraz opracować taktykę zarządzania ta pozycją: co robić i kiedy jeśli rynek zachowa się inaczej niż optymalnie dla nas. Akcje i opcje to nie są tickery w excelu tylko realne zobowiązania czy prawa na realnym żywym rynku. Jeśli na coś nie będziemy przygotowani to właśnie taką drogę obierze rynek. A nasz zysk pójdzie na opłacenie honorarium psychiatry lub komornika.

P.S. Warunki opcji są dostępne na stronach giełdy także w wersji pdf.

ODPOWIEDZ