Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Wiadomość
Autor
cannarek
Stały bywalec

Re: Wystawianie opcji i short volatility

#271 Postautor: cannarek » 20 lis 2018, 22:21

Tomek i Piap oraz pozostali,

czy używacie Interactive Brokers? Jeśli tak to czy macie ten sam problem z rolowaniem? Obecnie mam tak, że opcję sprzedaną nie mogę rolować do opcji również sprzedanej jeśli jest w jakiejś strategii. Czyli np. mam wystawionego strangle i teraz jedną z nóg chcę rolować, na przykład call-a z ceny 100 na 80 - niestety platforma daje mi tylko możliwość rolowania do buya czyli odkupuję calla ze strike 100 i mogę tylko kupić call 80 - nie ma w ogóle możliwości zrolowania do opcji również sprzedawanej. Nic nie rozumiem.
Wrzucam screeny, kolejny po kliknięciu na opcję prawym przyciskiem myszy, nsatępnie jak wygląda okienko z wyborem opcji po wyborze oopcji do rolowania i jak na końcu wygląda już zlecenie (cenę ujemną muszę podać z palca bo są oczywiście tylko dodatnie skoro to tylko kupowanie).

Czy coś z tego rozumiecie?
Załączniki
rolowanie1.jpg
rolowanie1.jpg (23.91 KiB) Przejrzano 266 razy
rolowanie2.jpg
rolowanie2.jpg (40.99 KiB) Przejrzano 266 razy
rolowanie3.jpg
rolowanie3.jpg (20.73 KiB) Przejrzano 266 razy

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#272 Postautor: Tomek » 20 lis 2018, 22:54

Rolowanie jednej odnogi polega na odkupieniu pierwotnie wystawionej opcji, a następnie na wystawieniu drugiej opcji w miejsce tej odkupionej.

Pierwsze zlecenie to powinno być BUY CALL 292, a drugie zlecenie: SELL CALL 275.

To, co wrzuciłeś na screenie, to są dwa polecenia BUY, czyli próbujesz odkupić opcję 295, którą wcześniej wystawiłeś, a potem jeszcze kupić nową opcję z poziomem 275. Nic dziwnego, że system do rolowania nie pozwala Ci na taki manewr. Zmień ręcznie drugie polecenie BUY na SELL (w tej linijce Leg 2).

Ale tak w ogóle to jest bardzo słuszna idea, żeby po tym dzisiejszym spadku rolować tego CALL-a w dół :)

cannarek
Stały bywalec

#273 Postautor: cannarek » 20 lis 2018, 23:39

Tomek, dzięki za odp ale właśnie o to mi chodziło. Chcę zrobić tak jak piszesz. Nie mam jednak takiej możliwości - system sam narzuca mi tylko możliwość kupna tego calla. Ręcznie nie mogę nic zmienić w tym oknie do rolowania. Czyli to właśnie system do rolowania narzuca mi to czego nie chcę robić...

ps. Poprzednio miałem jeszcze możliwość kliknięcia 'roll' na czerwono - teraz ra opcja zniknęła, może to ma jakiś związek?

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#274 Postautor: Tomek » 21 lis 2018, 09:44

Ah, OK, już wiem o co chodzi. IB coś namieszał na platformie po ostatniej aktualizacji i pochrzaniło się rolowanie pojedynczej opcji, która jest częścią większej pozycji, ale spróbuj to zrobić w taki sposób, jakbyś chciał rolować całego strangla, a potem po prostu usuń Leg 1 z systemu zleceń.

Zobacz na filmik: https://www.dropbox.com/s/0b8ncsdqa0w6vqh/Rolowanie.mp4?dl=0

Zaczęły mnie już trochę irytować te ich "poprawki" do platformy. Tydzień temu, np. zniknęła w nowej wersji w ogóle możliwość używania polecenia "CLOSE". No i niby mały to problem, bo zawsze można dać "SELL". Chyba, że akurat ma się kupione rok temu ETF-y i polecenie "SELL" nie działa, bo system wyrzuca informację o tym, że ETF-y są zablokowane dla indywidualnych klientów i można jedynie zamknąć dawniejsze pozycje przy pomocy "CLOSE". Problem w tym, że w nowej wersji to polecenie zniknęło z platformy... Prawie dwie godziny tłumaczyłem trzem różnym ludziom z IB przez telefon dlaczego obecność tego "CLOSE" jest niezbędna z punktu widzenia polskiego klienta. Parę dni później wyszła nowa poprawka, która przywróciła to "CLOSE", ale niesmak pozostał :)

cannarek
Stały bywalec

#275 Postautor: cannarek » 21 lis 2018, 13:47

Wielkie dzięki, działa.

Jeszcze dodam dla innych osób, które mogą mieć tego typu problemy przy nowych "ulepszeniach" platformy IB, że podczas logowania, po kliknięciu 'other options' można wybrać aby system logował się do wersji 'stable' (domyślnie jest ustawiona wersja 'latest') - i wówczas powinno wszystko działać tak jak przed zmianami:)

piap
Stały bywalec

#276 Postautor: piap » 21 lis 2018, 18:51

Sezon wyników sie powoli konczy, wiec chyba czas na testowanie innej strategii:

Short strangle:
- high IV rank
- 45dte
- delta 0,15
- stop loss na poziomie 200% otrzymanego creditu
- przy testowaniu jednej strony rolowanie drugiej strony do wyjsciowego poziomu 0,15 delta
- przy stracie blisko 200% - ostatnie rolowanie do straddla - (ale wtedy juz nie liczenie na zysk, ale po prostu na ewentualne zmniejszenie straty - czyli zamkniecie pozycji w sytuacji gdy cena znajdzie sie posrodku straddla - bez wzgledu czy wtedy jest strata czy zysk)

- wystawianie takich strangli na aktywach nie skorelowanych - dzis np. mogloby to byc EEM, FXB, XLE, XLV, UNG - zmiennosc troche spadla po wczorajszym ale dalej wysoko
- wystawianie takich strangli na aktywach mniej zmiennych - czyli wlasnie ETF na rynki, sektory
- skalowanie w zmiennosc - po kolejnym dniu/2 dniach wzrostu IV - kolejny straggle z takimi samymi zalozeniami

I tu kilka pytan:

1. co myslicie o takiej strategii? chyba tak to wychodzilo z testow ze najlepsze wyniki?

2. co myslicie o takich aktywach (powyzej) na dzisiejszy dzien do wystawienia strangli? jak macie jakies inne pomysly to podrzucajcie... ostatnio duzo sie dzieje, duza zmiennosc - mozna zbudowac duzo probkę powtorzen strategii

3. jaki czas wygasniecia wybrac w takiej sytuacji jak dzis, gdzie na miesiecznych opcjach mamy albo 30 dni albo 59?

4. czy wystawiac stranglle ponizej 100USD creditu - bo na takich ETFach jak powyzej (ceny okolo 40, 50, 70USD) to przy takich zalozeniach wychodzi okolo 70, 80, czasami na EEM 50 USD? na tasty mowia zeby co najmniej dostac te 100USD creditu, zeby potem przy rolowaniu tez jakis sensowny pod wzgledem prowizji credit dostac???
jak Ty Tomku robisz ? wystawiasz strangle na takich malych aktywach - i wtedy np. 100 takich lotów?

Z góry dzieki za uwagi, komentarze.

Pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika
Besso

#277 Postautor: Besso » 21 lis 2018, 19:25

ja wciąż jestem na etapie wciągania filmików na yt od tastytrade (ile oni tego nagrali!), ale dzisiaj chyba zadebiutuje z credit call spreadem na np. Tesli, bo na strangle nie mogę sobie pozwolić ze względu na mały portfel

co do take profit, to ja (aka junior, który jeszcze nic nie zrobił, a już się mądrzy!) bym sugerował take profit tych 1SD strangli na poziomie 25%. wydaje się, że idą mroczne czasy, więc polecam poniższy filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=lTAZ797vkew
chociaż z drugiej strony chcesz uderzać tylko w ETFy, więc nie sam nie wiem

dodaj no otuchy na start i pochwal się swoim obecnym rezultatem grania na opcjach
(otucha = jesteś co najmniej na mały plus)

PanSpekulant

#278 Postautor: PanSpekulant » 21 lis 2018, 21:42

piap a myślisz dodać rolowanie nietestowanej strony kiedy osiągnie np.85-90% zysku?

Rozumiem, że jak masz 200% straty otrzymanej premii to rolujesz nietestowaną stronę niezależnie od jej zysku(ew. straty jak IV wystrzeli)?

Możesz jeszcze dodać jeszcze inverted spread, o którym kiedyś Tomek pisał, tylko pamietaj że z każdym rolowaniem zwiększa się tobie możliwa strata nominalnie.

początkowa premia np.100$ strata = -200$
następne rolowanie do 150$. strata = -300$

Trzeba wiedzieć kiedy przestać rolować. Widziałem ostatnio screen jak ktoś rolował zgodnie z założeniami tastytrade, czyli 90% zysu z nietestowanej i ciągle rolowanie głęboko itm ( poprzez inverted spread). I z początkowej zakładanej straty -300$ skończył na ponad 5k$ straty.

2. Ostatnio ETF robią duże ruchy, szczególnie te związane z ropą. Przy akcjach zapewne zastanowiłbym się nad dokupieniem najodległejszej płynnej odnodze do zabezpieczenia przez black swan ( koszt takiej opcji to często 1-2$, a więc mocno nie zaniży zyskowności strategii).

3. Hmm chyba dla opcji DOTM- wartość czasowa spada najszybciej w ostatnich 3 miesiącach ale nie jestem pewny. Na pewno dla ATM jest to zakres, o którym mówił Tomek 30-45 dni.

4. To zależy od prowizji jaką płacisz za opcje. Ale ja generalnie nie schodzę z premii 90$. Wtedy jak jedna odnoga jest warta okolice tych 0,04-0,05$ to idzie jakoś zamknąć.

Ja myśle o podobnej strategii tylko z dalszym terminem 3-6 miesięcznym. Tylko jeszcze muszę to przemyśleć.

A zysk na poziomie 25% ze strangla o wartości 100$ to trochę za mało jak dla mnie, z powodu prowizji.

cannarek
Stały bywalec

#279 Postautor: cannarek » 21 lis 2018, 22:10

piap pisze:Sezon wyników sie powoli konczy, wiec chyba czas na testowanie innej strategii:

Short strangle:
- high IV rank
- 45dte
- delta 0,15
- stop loss na poziomie 200% otrzymanego creditu
- przy testowaniu jednej strony rolowanie drugiej strony do wyjsciowego poziomu 0,15 delta
- przy stracie blisko 200% - ostatnie rolowanie do straddla - (ale wtedy juz nie liczenie na zysk, ale po prostu na ewentualne zmniejszenie straty - czyli zamkniecie pozycji w sytuacji gdy cena znajdzie sie posrodku straddla - bez wzgledu czy wtedy jest strata czy zysk)

- wystawianie takich strangli na aktywach nie skorelowanych - dzis np. mogloby to byc EEM, FXB, XLE, XLV, UNG - zmiennosc troche spadla po wczorajszym ale dalej wysoko
- wystawianie takich strangli na aktywach mniej zmiennych - czyli wlasnie ETF na rynki, sektory
- skalowanie w zmiennosc - po kolejnym dniu/2 dniach wzrostu IV - kolejny straggle z takimi samymi zalozeniami

I tu kilka pytan:

1. co myslicie o takiej strategii? chyba tak to wychodzilo z testow ze najlepsze wyniki?

Moim skromnym zdaniem bardzo dobre podejście. Ja testuję dokładnie to samo, z tym że nie wybierałem instrumentów o mniejszej zmienności. Nie skończyło się to dobrze:)

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#280 Postautor: Tomek » 22 lis 2018, 08:25

Ja się ustosunkuje w weekend, bo chce wcześniej zrobić pare backtestow na różnych aktywach, ale wydaje mi się, ze bardzo podobne rezultaty w stranglu można będzie osiągnąć przy stop-loss na poziomie 100%, co było by świetna wiadomością, bo zachowując ten sam profil zyskow, dwukrotnie ograniczana będzie strata. No ale to muszę posprawdzać dokładnie w wolnej chwili.

Przeczytajcie koniecznie historie z WSJ z przed kilku dni o tym jak kończy się wystawianie opcji na szalenie zmienne instrumenty (w tym wypadku gaz).

0EE293F2-5E77-4690-8D1D-0781CB16C7F3.jpeg
0EE293F2-5E77-4690-8D1D-0781CB16C7F3.jpeg (721.34 KiB) Przejrzano 114 razy

https://www.dropbox.com/s/p6tpo8eawlewzn3/Energy%20Losses%20Prompt%20Emotional%20Video%20to%20Options%20Firm%E2%80%99s%20Clients%20-%20WSJ.pdf?dl=0

Wróć do „Opcje i instrumenty pochodne”