Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Re: Opcje dla laika

Post autor: Hubert » 14 sty 2021, 13:24

Niestety covered call ma to do siebie że czasami uciekają zyski . Ja już się po tym roku nauczyłem że calle wystawiam tylko wtedy jak kurs na akcjach odjechał i jest dużo prawodopodobienstwo korekty . Można też zagrać taki risk reversal w sensie wystawić call z deltą 0.4 ( na 45 dni ) i kupić dłuższego calla na 180 dni z deltą 0.1 . Wtedy nawet jak kurs ci odjedzie to się na niego załapiesz a jak nie odjedzie to będziesz mógł wystawić 3 x call po 45 dni więc spokojnie zrekompensujesz sobie zakup calla .

ghost_dog

Post autor: ghost_dog » 21 sty 2021, 19:43

Cześć!
Jest to mój pierwszy wpis na forum, więc na początku chciałbym pogratulować i podziękować Tomkowi za bloga i za forum. Dzięki nim dużo się uczę. Pozdrawiam też uczestników forum i dziękuję za merytoryczną dyskusję na wysokim poziomie.
Od kilku dni mam aktywne konto brokerskie i rozpocząłem swoją przygodę z opcjami od zagrania covered call na akcjach AMD. Strike na poziomie 90.5 USD, opcja jest ITM (kurs na ten moment około 90.80 USD). I teraz pytanie: jak w praktyce wygląda wykonanie opcji? Czy mogę w każdej chwili spodziewać się, że ktoś po drugiej stronie rynku zrealizuje opcję i kupi moje akcje? Ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce.

I druga rzecz: czy premia otrzymana za sprzedaż calla wchodzi w skład NET LIQUIDITY na moim rachunku? Bo mam wrażenie, że nie. Jeśli mam rację - czy dobrze przypuszczam, że kwota za premię zostanie dodana po wygaśnięciu/wykonaniu opcji?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Post autor: Hubert » 21 sty 2021, 19:48

ghost_dog pisze:
21 sty 2021, 19:43
Cześć!
Jest to mój pierwszy wpis na forum, więc na początku chciałbym pogratulować i podziękować Tomkowi za bloga i za forum. Dzięki nim dużo się uczę. Pozdrawiam też uczestników forum i dziękuję za merytoryczną dyskusję na wysokim poziomie.
Od kilku dni mam aktywne konto brokerskie i rozpocząłem swoją przygodę z opcjami od zagrania covered call na akcjach AMD. Strike na poziomie 90.5 USD, opcja jest ITM (kurs na ten moment około 90.80 USD). I teraz pytanie: jak w praktyce wygląda wykonanie opcji? Czy mogę w każdej chwili spodziewać się, że ktoś po drugiej stronie rynku zrealizuje opcję i kupi moje akcje? Ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce.

I druga rzecz: czy premia otrzymana za sprzedaż calla wchodzi w skład NET LIQUIDITY na moim rachunku? Bo mam wrażenie, że nie. Jeśli mam rację - czy dobrze przypuszczam, że kwota za premię zostanie dodana po wygaśnięciu/wykonaniu opcji?

Pozdrawiam!

Witamy na forum :)
Premia za wystawienie Calla jest od razu zapisywana na twoim koncie. W chwili wystawienia NLV się nie zmienia. Zmieni się margin jeżeli nie masz akcji na pokrycie wystawionego Calla. Jeżeli chodzi o wykonanie opcji przed czasem to tylko wtedy gdy już jest kilka dni do wygaśnięcia i jest głęboko ITM. Chociaż czasami oczywiście może zdarzyć się to wcześniej. Technicznie dostaniesz powiadomienie że opcja została wykonana i na drugi dzień nie będziesz miał akcji.

Awatar użytkownika
Ciong Le Mao

Post autor: Ciong Le Mao » 21 sty 2021, 20:34

ghost_dog pisze:
21 sty 2021, 19:43
jak w praktyce wygląda wykonanie opcji? Czy mogę w każdej chwili spodziewać się, że ktoś po drugiej stronie rynku zrealizuje opcję i kupi moje akcje? Ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce.

Tak, opcje amerykańskie można wykonać w każdej chwili jednak bardzo rzadko się to zdarza, szczególnie na długo przed terminem wygaśnięcia bo wtedy wykonujący opcje traci pieniądze w postaci 'extrinsic value' czyli to co Ty pobrałeś jako premium. Lepiej taka opcje sprzedać przed terminem wygaśnięcia. Jednak mimo wszystko zdarza się, że kupujący wykona opcje z różnych powodów. Ja sam przykładowo wykonałem opcję w zeszłym tygodniu, ponieważ był to ETF, którego nie mogę kupić poprzez europejskiego brokera.

Poniżej link jakbyś chciał poczytać więcej o różnicach pomiędzy opcjami amerykańskimi i europejskimi, na końcu artykułu jest tez video Tomka jeśli jeszcze nie oglądałeś to polecam:
https://www.lynxbroker.pl/edukacja/opcj ... ropejskie/

W zasadzie to polecam przestudiować cały ich ebook, szczególnie rozdziały o The Greeks i Implied Volatility (zmienność):
https://www.lynxbroker.pl/ebook-opcyjny ... k-download

ghost_dog

Post autor: ghost_dog » 21 sty 2021, 21:01

Dziękuję za odpowiedzi.
Wygląda więc na to, że czegoś nie rozumiem i mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiązać zagadkę. Sytuacja na moim koncie jest taka:
Mam otwarte dwa covered calls. W obu przypadkach akcje są na plusie. Więc na moją prostą logikę NLV powinno być wyższe od sumy, którą wpłaciłem na konto. Nie zapomnijmy też o dwóch premiach za wystawione calle. Tymczasem tak nie jest - wartość NVL jest niższa od kwoty wpłaconego depozytu.
Czy może być tak dlatego, że oba shorty są na ten moment stratne i NVL jest pomniejszona właśnie o te pozycje?

Opcje wygasają 19.02. Rachunek mam w Tastytrade.

Awatar użytkownika
Ciong Le Mao

Post autor: Ciong Le Mao » 21 sty 2021, 21:13

W TastyWorks masz NLV i Cash (w zakładce Balance). Ponizej link z wyjasnieniem jak to jest liczone w TastyWorks:
https://tastyworks.freshdesk.com/suppor ... 1259989763

Czyli masz opcje STO (Sold To Open) wiec bedziesz mial ujemny NLV w Position (w każdej chwili możesz odkupić opcje przed wygaśnieciem, więc Twoje NLV to stan na dzisiaj a nie na 19.02). Według mnie po tym jak Ci opcje wygasną wtedy Twój NLV to Cash + premium za opcje.
Mam nadzieje, że jasno wyjaśniłem, bo sam miałem problem kiedyś żeby to ogarnąć.

ghost_dog

Post autor: ghost_dog » 21 sty 2021, 21:23

Ciong Le Mao, dzięki.
Jeśli dobrze zrozumiałem - w dniu wygaśnięcia opcji do mojego CASH zostaną dodane kwoty z tytułu premii za wystawione calle. Tak?

Awatar użytkownika
Ciong Le Mao

Post autor: Ciong Le Mao » 21 sty 2021, 21:48

Nie, Cash powinno już zawierać twoje środki + premię za sprzedane opcje. Skoro jest to covered call to znaczy, że musiałeś kupić akcje, wiec Cash zmalał.
Tutaj więcej:
https://tastyworks.freshdesk.com/suppor ... 1262004180

ghost_dog

Post autor: ghost_dog » 21 sty 2021, 22:01

Sorry, że tak drążę, ale chcę zrozumieć i spokojnie zasnąć ;)
"YOUR CASH BALANCE WILL REFLECT THE RESULTING POSITION
Short Stock
One frequently asked question is what happens when you have an account that is assigned short stock from a short call or auto-exercised a long put? We all know that the only way to close out a short stock position is by buying it back, or a buy to close order. That said, how can we purchase an assigned short stock position if the portfolio’s Net Liq is substantially less than the cost to buy back the stock? Well, if you check your cash balance then you’ll notice that the proceeds (money) from the short stock position reflected in your cash balance."

Moim zdaniem z tego cytatu wynika, że mój CASH odzwierciedla m.in. aktualną sytuację na moich short callach, tzn. jeśli obie pozycje call są w danym momencie stratne to znajduje to CASH jest pomniejszony o te straty.
Ale w związku z tym, że to są calle z pokryciem w akcjach (covered calls) domyślam się, że mogę to zignorować, bo w dniu wygaśnięcia opcji (załóżmy, że zostaną wykonane) - pozycje "znikną" i przestaną mieć negatywny wpływ na saldo.

orzech

Post autor: orzech » 22 sty 2021, 07:01

To jest dosyć proste. Cash to gotówka którą masz na koncie a nlv to gotówka która będziesz miał jak zamkniesz w tym momencie wszystkie pozycje. Więc nlv jest dynamiczne i uwzględnia p/l twoich pozycji, a cash sie zmienia tylko jeśli coś kupuje albo sprzedajesz (i dywidendy, opłaty itp.). Jak otwierasz pozycję short to dostajesz gotówkę więc ci cash rośnie, a nlv stoi. Jak się zmienia zysk/strata na tej pozycji to nlv się zmienia a cash stoi.

ghost_dog

Post autor: ghost_dog » 22 sty 2021, 08:13

Dziękuję wszystkim zaangażowanym :)

Awatar użytkownika
Dżin

Post autor: Dżin » 23 sty 2021, 08:17

interesują mnie opcje walutowe eur/pln oraz gbp/pln
czy z poziomu LYNX mozna dokonywać zakupu opcji call/put ?

ODPOWIEDZ