Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
winnie-the-pooh
Stały bywalec

Re: Opcje dla laika

Post autor: winnie-the-pooh » 19 lis 2020, 21:08

działa, ale z czasem coraz słabiej. Pod koniec każdy dzień daje Ci mało zysku, a mnóstwo ryzyka. Mały ruch na cenie akcji i z 80% zysku zrobi Ci się 60% (tak rozumiem gamma risk).

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec

Post autor: winio » 19 lis 2020, 21:11

A to nie było tak, że opcje tracą na wartości najszybciej pod koniec życia?

winnie-the-pooh
Stały bywalec

Post autor: winnie-the-pooh » 19 lis 2020, 21:18

Time value spada szybciej, tak jak piszesz. Ale to nie jedyny składnik, od którego zależy cena. Wszystko zależy od szansy, z jaką obecna sytuacja się utrzyma i nie odejdzie na Twoją niekorzyść. Do 18.12 jest miesiąc. Ile możesz jeszcze zyskać i z jaką szansą ? Ile ryzykujesz, że stracisz i z jaką szansą ?
To jest ten risk/reward.

Aby mnie ręce nie świerzbiły, kiedy już jest jakiś sensowny zysk typu 40%, wstawiam zlecenie stałe na zamknięcie pozycji przy 50% i cieszę się jak dziecko jak mi się w pewnym momencie samo wyświetla "Order filled" czy "plim, plim, plim", albo się loguję, a tutaj ikonka na szaro "Completed".

winnie-the-pooh
Stały bywalec

Post autor: winnie-the-pooh » 19 lis 2020, 21:38

winio pisze:
19 lis 2020, 21:11
A to nie było tak, że opcje tracą na wartości najszybciej pod koniec życia?
Tutaj jest spread, więc chyba ten efekt nie będzie chyba taki silny. Korzyść na short, ale strata na long.

TomEn

Post autor: TomEn » 06 gru 2020, 21:24

Czy może ktos podpowiedzieć jak zamnkąć lub ewentualnie rollować opcje CALL na PFE1?
Gdy próbuję zrobić CLOSE albo SELL dostaję informację że POSITION IS NOT FOR TRADING. Opcja wygasa 18 grudnia więc zakłądam że jeśli nie będę wystarczającej wolnej gotówki a będzie ITM to zostanie zaksięgowana różnica pomiędzy ceną rynkową a strike pomniejszona o prowizje?

korver

Post autor: korver » 12 sty 2021, 17:42

Witam,
jestem w trakcie nauki opcji, proszę wiec o wyrozumiałość :) chciałbym dopytać kogoś bardziej zorientowanego. Mam taką sytuację:

- posiadam 300 akcji waloru XXX na które wystawiłem półtorej miesiąca temu 3x CALLa 15jan21 ze STRIKE, 22 z premią 76USD x3. Pech (lub raczej niewiedza) chciał, że na końcówce czasu wygasania opcji kurs akcji mocno rośnie i w chwili obecnej jest to już cena 27,38. Akcje chciałem już sprzedać 1,5 miesiąca temu po okolicach 22, ale wiadomo teraz warunki się nieco zmieniły... Moje pytanie brzmi jak najlepiej (najzyskowniej) zachować się w takiej sytuacji? Z racji, że opcja za 3 dni wygasa to zostawić to po prostu do wygaśnięcia? Już nie chodzi o utratę potencjalnych zysków, bo i tak chciałem to sprzedać, chodzi mi bardziej o naukę na przyszłość, bo czasami się taka sytuacja zdarza. Jeżeli kurs odjeżdża na początku po wystawieniu opcji to w sumie logiczne to zrolować i wystawić nową opcję z wyższym STRIKE, ale co w sytuacji, gdy opcja jest już bliska wygaśnięciu?
Jeżeli chodzi o możliwość odkupienia opcji to teraz wyceniają 5.45USD.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga

Post autor: Hubert » 12 sty 2021, 19:06

To zależy czy chcesz trzymać te akcje po tej cenie czy nie ? Skoro chciałeś je sprzedać po 22 a kurs uciekł to dlaczego chciałbyś je mieć dzisiaj po 27 ? Rolowanie w górę ma sens tylko jak cena dochodzi do strika czyli w twoim przypadku do 22 i wtedy powinieneś zastanowić się czy rolować . Teraz to już trochę musztarda po objedzie. Ja na twoim miejscu pozwalam sprzedać akcje ( w sensie pozwolić się callowi wykonać ) i jak będę dalej uważał że to dobra inwestycja to później wystawić PUTa w celu zakupu tych akcji nawet z niższym strike np 24.

P.S. Jak przerabiasz kurs opcyjny Tomka to tam w dziale covered call jest opisane rolowanie w górę i kiedy się to robi :)

korver

Post autor: korver » 12 sty 2021, 19:10

Dziękuję za odpowiedź!

arku
Stały bywalec

Post autor: arku » 12 sty 2021, 19:42

korver pisze:
12 sty 2021, 19:10
Dziękuję za odpowiedź!

ewentualnie możesz je zrolować z tym samym strike na kolejny miesiąc czy kwartał. Odsuniesz w czasie egzekucję opcji za co otrzymasz dodatkową premię. Jeśli spółka dodatkowo płaci dywidendę może udać ci się ja również zainkasować.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec

Post autor: winio » 12 sty 2021, 19:46

Ja się tam 'pozbyłem' akcji CCJ po 10$ (obecnie 14$). Nie przejmuj się :)
Żeby pokazać całą prawdę muszę dodać, że na (kolejno wystawianych) callach i putach (strike 10$) zarobiłem spokojnie z 50%.
Może miałeś pecha, to się zdarza. Ale nie liczy się pojedynczy wynik, tylko statystyka - a ta jest po Twojej stronie przy covered callu :)

PS: I tak byś sprzedał :)

winnie-the-pooh
Stały bywalec

Post autor: winnie-the-pooh » 12 sty 2021, 20:34

"od realizacji zysku jeszcze nikt nie stracił"

korver

Post autor: korver » 13 sty 2021, 13:03

Dziękuję wszystkim za komentarz! Trochę nauki jeszcze przede mną. Macie rację, nie ma co patrzeć, że pociąg z kursem odjechał. Tak zarobiłem chociaż premię za wystawienie opcji, a i tak robiłem to już po raz trzeci i wcześniejsze opcje wygasały.

Pozdrawiam!

chmielewski

Post autor: chmielewski » 13 sty 2021, 13:07

No to brawo, trzy premie Ci wpadły wiec i tak jesteś do przodu jeśli plan był i tak pozbyć sie tych akcji

arku
Stały bywalec

Post autor: arku » 13 sty 2021, 23:50

korver pisze:
13 sty 2021, 13:03
Dziękuję wszystkim za komentarz! Trochę nauki jeszcze przede mną. Macie rację, nie ma co patrzeć, że pociąg z kursem odjechał. Tak zarobiłem chociaż premię za wystawienie opcji, a i tak robiłem to już po raz trzeci i wcześniejsze opcje wygasały.

Pozdrawiam!

możesz jeszcze rozważyć to co napisałem i zrolować się na kolejną serię z tym samym strikem. Odroczysz o miesiąc pozbycie się akcji i zgarniesz czwartą premię. Ryzyko jest tylko takie że jeśli rzeczywiście chcesz się pozbyć tych akcji a kurs zjedzie poniżej strike to zostaną Ci papiery w portfelu.

korver

Post autor: korver » 14 sty 2021, 11:28

arku pisze:
13 sty 2021, 23:50
korver pisze:
13 sty 2021, 13:03

Pozdrawiam!

możesz jeszcze rozważyć to co napisałem i zrolować się na kolejną serię z tym samym strikem. Odroczysz o miesiąc pozbycie się akcji i zgarniesz czwartą premię. Ryzyko jest tylko takie że jeśli rzeczywiście chcesz się pozbyć tych akcji a kurs zjedzie poniżej strike to zostaną Ci papiery w portfelu.

Kurs już tak odjechał, że marna jest premia za takie zagranie. Jakbym wcześniej się zorientował to jak najbardziej miałoby to sens. A tak po przesłuchaniu kursu opcyjnego od Tomka oraz Waszych opiniach daje opcjom wygasnąć, zgarniam premie i czekam najwyżej na jakąś korektę, by wejść ponownie. Nauka musi kosztować, a tu kosztem są tylko utracone potencjalne dalsze zyski. Realnie i tak jest na plus, więc nie ma co przesadzać ze chciwością.

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ