Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
kuba
Stały bywalec
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: kuba » 18 cze 2020, 20:49

pixel pisze:
18 cze 2020, 20:24
ale jesli kurs spadnie to raczaj nikt nie bedzie chciał mnie zmuszać do sprzdania po strike z PUTa, bo to nie ma sensu... bo kupi na rynku taniej

Jak wystawiasz PUTa to Ty się zobowiązujesz do zakupu po 20. Jak kurs spadnie poniżej 20, dajmy do 15, to ten kto kupił PUTa z pewnością wykona opcję i sprzeda swoje akcje Tobie po 20 a nie na rynku po 15.

pixel

Post autor: pixel » 18 cze 2020, 20:52

OK. pojąłem :-)

pixel

Post autor: pixel » 29 cze 2020, 21:47

mam pytanie dotyczące sposobu wyświetlania sprzedanej opcji w portfolio.
przy sprzedaży opcji dostaję premię X
w Unrealizaed P&L pokazuje mi 'jakąś kwotę'... codziennie się zmienia - bywała ujemna, teraz jest dodatnia (ale na poziomie ok 85%)
Jeśli opcja jest głęboko OTM to jak rozumiem nie powinienem się przejmować pokazywanym niezrealizowanym P&L, bo gdy wygaśnie to cała premia zostanie zaksięgowana jako mój zysk? Na logikę to z upływem czasu wartość ta powinna się zbliżać do pełnej premii, ale już teraz wartość czasu to grosze - 0,12 (4%).

A może trzeba to rozumieć inaczej - dodatnia wartość oznacza, że opłaca mi się sprzedać tą opcję, bo jej obecna cena jest wyższa niż otrzymana wcześniej premia?

Awatar użytkownika
Tomek
Gone away
Kontakt:

Post autor: Tomek » 30 cze 2020, 12:57

Unrealized P&L to różnica pomiędzy kursem, po którym sprzedałeś opcję, a jej obecną ceną rynkową. Jeśli kiedyś dostałeś za opcję 3.00$, a dzisiaj jej cena Ask wynosi 1.00$, to Twój Unrealized P&L będzie na tę chwilę wynosił 66%, czyli 2 USD. Dzieje się tak, bo gdybyś teraz zamknął taką pozycję (odkupił ją po Asku), to zrealizowałbyś taki właśnie zysk na opcji. Często duże spready pomiędzy Bid/Ask zaburzają ten obraz Unrlzd P&L, więc nie patrzyłbym specjalnie na to.

W dniu wygaśnięcia natomiast, jeśli opcja będzie OTM, to Twój Unrealized P&L będzie równy całej premii, którą otrzymałeś za wystawienie opcji minus zapłacona prowizja.

ODPOWIEDZ