Zmiany w moim portfelu – stan na kwiecień 2017

Zmiany w moim portfelu – stan na kwiecień 2017
Komentarze: 3
Skomentuj

Poniżej przedstawiam króciutkie podsumowanie zmian w moim głównym portfelu, które dokonane zostały pod koniec marca i na samym początku kwietnia 2017 roku. Podstawową ideą było przeniesienie części środków z akcji i z ETF-ów do portfela opcyjnego i generalna próba rebalansowania portfolio, aby próbować wycisnąć jak największe zyski z krótko- i średnioterminowych ruchów aktywów oraz starać się zarządzać swoim portfelem w bardziej aktywny sposób. 


Azja daleka

Przede wszystkim pozbyłem się całej ekspozycji na Singapur (zysk +13%), Koreę Południową (+10%) i Chiny (+4%). W dalszym ciągu stawiam na te kraje, ale chwilowo wycofałem się z rynku w obawie przed korektą po dość spektakularnych wzrostach z ostatnich tygodni. Jak tylko kursy nieco spadną i oscylatory wskażą wyprzedanie, wejdę tam ponownie.


Azja bliższa

Delikatnie zmniejszyłem zaangażowanie w Bangladeszu (zysk +22%) i zwiększyłem w Pakistanie (+8%), żeby wyrównać proporcje. Nie mogę też patrzeć na to jak ucieka mi indyjski rajd, więc dokupiłem bardzo skromną porcję opcji na ETF INDA. Więcej mam nadzieję dokupić po wynikach za pierwszy kwartał, które mają okazać się dość przeciętne. Liczę, że wywoła to drobną korektę na rozgrzanym do czerwoności indyjskim rynku.


Rosja i Brazylia

Obkupiłem się w opcje na rosyjski i brazylijski indeks giełdowy (ETF-y: RSX i EWZ). Jeśli kursy akcji spadną, dokupię więcej, bo uważam że oba te kraje w latach 2017-2018 dadzą zarobić na giełdzie całkiem sporo. Malejąca inflacja, spadające stopy i rosnące GDP to jest coś na co warto postawić.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=17


Polska

Po raz kolejny zmniejszyłem delikatnie zaangażowanie w ETF na WIG20 (zysk +28%) i pozbyłem się akcji Dom Development (+22%). Do krajowego podwórka na razie nic więcej nie dokładam, chyba że pojawi się jakiś zjazd WIG20 w okolice 2000 pkt.


Amerykańska branża wydobywcza

Po spadkach cen ropy naftowej dość mocno postawiłem na branżę łupkową w USA i na same notowania surowca. Mam sporo certyfikatów na Brent, opcji na ETF-a XES i USO oraz bull call spready na dwie amerykańskie firmy związane z dostarczaniem piasku używanego w gigantycznych ilościach, m.in. do wydobywania ropy z łupków. Te firmy to Silica Holdings (NYSE: SLCA) i Hi-Crush Partners (NYSE: HCLP). Myślę, że to dobry pomysł, bo ich zyski zależą nie tylko od kursu surowca, ale także, np. od planowanych zwiększonych wydatków na infrastrukturę.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=6


Amerykański sektor bankowy

Po spadkach wywołanych fiaskiem zniesienia Obamacare dokupiłem opcje na Citibank i Bank of America jako zagranie pod lekkie odbicie (perspektywa bardzo krótkoterminowa). Póki co +15%.


Energia

Zainwestowałem w kanadyjską kopalnię uranu Cameco Corporation (NYSE: CCJ) oraz w rosyjskiego giganta Gazprom (OTC: OGZPY). Planuję jeszcze nabyć akcje chińskiego molocha CGN Power Group (HK: 1816) i potem regularnie dokupować wszystkie papiery uśredniając ceny w dół, jeśli kursy zaczną spadać. To jest zakład na 2-3 lata do przodu.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=11


Turystyka

Kupiłem parę opcji na akcje chińskiego biura podróży Tuniu Corporation (NASDAQ: TOUR) jako najbardziej niedowartościowanego przedstawiciela branży, która rozwija się w jakimś zabójczym tempie. Ciągle szukam jeszcze jakiejś innej firmy z tego sektora, która nadaje się do inwestycji.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/chinska-branza-turystyczna/


Tarcica

Zainwestowałem kupując opcje na akcje kanadyjskiego producenta tarcicy, który sporą część drewnianych wyrobów sprzedaje w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapotrzebowanie na budowę domów w 2017 roku powinno nieco przyspieszyć i posłać ceny tarcicy do góry.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/rosna-ceny-tarcicy/


Tesla

Po korekcie z początku marca i spadkach w okolice 250 USD za akcję, dokupiłem parę papierów Tesli. Jak się później okazało timing wyszedł mi całkiem nieźle, bo dzisiaj akcje kosztują 300 USD.

Tutaj pisałem więcej na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/tesla-akcje-inwestycja-stulecia/


GW Pharmaceuticals

W marcu kupiłem też skromną pulę papierów firmy farmaceutycznej GW Pharmaceuticals (NASDAQ: GWPH), która czeka na zatwierdzenie swojego nowego leku opartego na konopiach indyjskich. Akcje są absurdalnie przewartościowane, ale mam wrażenie, że jak lek zostanie zatwierdzony, to te papiery będą przewartościowane jeszcze bardziej. Zagranie jest czystą spekulacją bardzo małym kapitałem. Może na dniach napiszę o tym więcej na blogu.


Momentum trading

Pod koniec marca i na początku kwietnia kupiłem trochę opcji na akcje firm, które wynikami za Q1 powinny pobić oczekiwania większości analityków albo takich, których kurs wykazuje teraz potężny impet wzrostowy. To znowu czysta spekulacja i element nowej strategii, którą testuję. Wszystko to jednak odbyło się za małe pieniądze (całość nie przekracza 10k), więc nie należy się tym za bardzo sugerować. Podaję tylko symbole jako ciekawostkę: AA, ITB, STX, CENX, SGMS, MIK, LUK, IAT, BGFV, SORL, TECD, BGCP. W momencie, w którym to czytacie, jednej trzeciej tych opcji pewnie już w portfelu nawet nie mam.

W kwietniu postaram się skupić na europejskim podwórku i spróbować zarobić na zmienności tutejszych banków, która przed francuskimi wyborami powinna być dość mocno podwyższona.

Cały czas z tyłu głowy mam też Indonezję, Filipiny i Tajlandię, tylko brakuje mi czasu, żeby bliżej się im przyjrzeć. No i jak już wspomniałem, czekam na lepszy moment, żeby wrócić na rynek chiński, koreański oraz singapurski, bo w tamtym rejonie widzę przyszłość świata.


A tak w tym momencie, czyli na początku kwietnia, wygląda mój portfel:

(wszystkie opcje CALL są opcjami kupionymi, a wszystkie PUT-y wystawionymi)

Następny artykuł w kategorii Pozostałe
Przewartościowanie amerykańskiej giełdy to jeszcze nie powód, żeby trzymać się od niej z daleka

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Porady
11.04.2024
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Porady
19.03.2024
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej